1. juulist muutub väljastpoolt Euroopa Liitu tellitud väikesaadetiste maksustamine

1. juulist 2021 kaob väljastpoolt Euroopa Liitu (ehk kolmandatest riikidest) tellitavate väikesaadetiste käibemaksuvabastus. Muudatuse eesmärk on vähendada käibemaksupettusi ning tagada Euroopa Liidu ettevõtetele võrdsed konkurentsitingimused võrreldes kolmandate riikide ettevõtetega.

Tegemist on Euroopa Liidu direktiivist tuleneva muudatusega, mille Eesti võttis üle käibemaksuseadusesse.

See aga tähendab, et tollideklaratsiooni esitamine muutub kohustuslikuks mistahes väärtusega kauba tellimisel Euroopa Liidu välisest riigist ning kõik tellitud saadetised maksustatakse käibemaksuga (varasemalt maksustati käibemaksuga need saadetised, mille väärtus ületas 22 eurot).

Käibemaksuvabad on endiselt ühelt eraisikult teisele tasuta ehk kingitusena saadetud väikesaadetised, mille väärtus on kuni 45 eurot. Oluline muudatus on aga see, et edaspidi tuleb deklareerida kõik väljastpoolt Euroopa Liitu saadetud pakid ja seda ka juhul, kui käibemaksukohustust ei teki.

Väikesaadetiseks loetakse sellist saadetist, milles sisalduvate kaupade maksumus kokku on kuni 150 eurot. Alates 150 eurost maksustatakse saadetised lisaks käibemaksule ka tollimaksuga.

Näide: tellides AliExpressist 5 euro eest kaupa, siis tuleb saadetis deklareerida ja tasuda käibemaks 20% (ehk 1 euro).

Juhime tähelepanu, et 1. juuli muudatus toob kaasa deklareeritavate pakkide mahu väga suure kasvu ja seetõttu muutub protsess kindlasti aeganõudvamaks. Lisaks tuleb tähele panna, et pakkide kohaletoimetamine võib võtta mitu kuud aega. Nii võib näiteks aprillis tellitud kaup jõuda Eestisse pärast 1. juulit ja tuleb seega deklareerida.

Maksu- ja tolliamet on oma infosüsteeme kohandanud nii, et ka edaspidi saab eraisik lihtsustatud korras oma saadetise deklareerida läbi e-teenuste keskkonna e-MTA “Postipaki deklareerimise” rakenduses. Juhime tähelepanu, et piirangutega või eriluba nõudvaid kaupu selles rakenduses siiski deklareerida ei saa, sellised kaubad tuleb deklareerida tollideklaratsioonide süsteemis Impulss (kasutusel alates 1. juulist).

Kuidas saadetist deklareerida?

Kõige mugavam on saadetist deklareerida elektroonselt e-MTAs. Selleks tuleb toimida järgmiselt:

  • sisenege e-MTAsse.
  • Valige vasakult menüüst “Toll”, seejärel “Lihtsustatud deklaratsioonid” alt “Postipaki deklaratsioon”.
  • Avanenud lehel vajutage rohelisele nupule “Uus deklaratsioon”.

Väikesaadetisi on võimalik deklareerida ka enne kauba saabumist. Sellisel juhul broneeritakse tollideklaratsiooni esitamisel kliendi ettemaksukontolt käibemaksu tasumiseks vajalik summa ja euro vahetuskursi muutuste katteks lisaks seitse protsenti maksusummast. Broneerimise eesmärk on tagada väikesaadetiste kiirvabastus saadetise Eestisse jõudmisel. Ettemaksuna tasutud summa, mis ületab saadetise saabumisel ja tollideklaratsiooni aktsepteerimisel tekkinud maksukohustuse suuruse, tagastatakse kliendile.

Lisaks on võimalik deklareerida:

Deklaratsiooni saab esitada nii enne kui ka pärast paki saabumist, kuid soovitame siiski deklareerida kaup ette, sest sellisel juhul saab tellitud asjad kiiremini kätte.

Postipaki deklareerimise juhend

NB! Deklaratsiooni esitamiseks vajate kullerfirma või Eesti Posti poolt edastatud kahte viitenumbrit (eelneva dokumendi viitenumber ja transpordi dokumendi number) ning kauba väärtust tõendavat dokumenti (arve, maksekorraldus, tellimus vms). Maksud saate tasuda deklareerimise keskkonnast väljumata pangalingi kaudu või vabade vahendite olemasolul maksu- ja tolliameti ettemaksukonto jäägi arvelt.

NB! Kui on teavitatud kauba saabumisest enne 1. juulit ja teavituses ei ole teada antud eelneva dokumendi numbrit, palume pöörduda posti- või kullerettevõtte poole eelneva dokumendi numbri saamiseks.

Alates 1. juulist ei saa postipaki deklaratsiooni rakenduses saadetist deklareerida ilma eelneva dokumendi viitenumbrita!

Käibemaksu tasumine, kui veebipood või müügiplatvorm on liitunud IOSS erikorraga

Selleks, et käibemaksu tasumine väikesaadetistelt oleks võimalikult lihtne, kehtestatakse Euroopa Liidu välisest riigist imporditud kauba kaugmüügi erikord IOSS (Import One Stop Shop). Kui veebipood või müügiplatvorm on liitunud IOSS erikorraga, saab ostja ehk kauba tellija tasuda käibemaksu mugavalt juba ostuhetkel. See tähendab, et käibemaks lisatakse hinnale juurde ning kauba Eestisse jõudmisel ei ole vaja käibemaksu enam lisaks tasuda.

NB! Saadetis tuleb ka sel juhul deklareerida, ent seda võib kaubasaaja nimel teha ka posti- või kullerettevõte. Sellisel juhul tuleb järgida posti- või kullerettevõtte juhiseid.

IOSS erikord võetakse 1. juulist kasutusele kogu Euroopa Liidus.
IOSS registreerimisest lähemalt

Lisainfo saadetiste deklareerimise kohta vaata lähemalt siit.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll