IOSS erikorra käibedeklaratsioon

arvutamine arvepidamine dokumendid naine kalkulaator
Foto: Shutterstock

Deklaratsiooni esitamine

Maksukohustuslane, kes kasutab IOSS erikorda, on kohustatud esitama iga maksustamisperioodi kohta elektrooniliselt IOSS erikorra käibedeklaratsiooni (edaspidi IOSS deklaratsioon). IOSS erikorra maksustamisperiood on kalendrikuu ning IOSS deklaratsioon esitatakse igale kuule järgneva kuu viimaseks kuupäevaks.

Erikordade deklaratsioone saab esitada ainult siis, kui maksuhaldurile on esitatud kehtiv erikorra kasutamise avaldus. Iga deklaratsioon on seotud konkreetse avaldusega. Deklaratsiooni esitamiseks tuleb valida e-teenuste keskkonnas e-MTA: “Maksud” – “E-kaubanduse ja teenuste erikordade käibedeklaratsioonid”. Valikusse ilmuvad need deklaratsiooni tüübid, mille kohta on esitatud erikorra kasutamise avaldus.

IOSS deklaratsiooni tüübid on:
  • IOSS deklaratsioon,
  • vahendaja deklaratsioon,
  • vahendatava deklaratsioon.

Avalduse esitamisel peab maksumaksja arvestama, et IOSS erikorda saab kasutada ainult selliste Euroopa Liidu välistest riikidest imporditud kaupade kaugmüügil, mille väärtus ei ületa 150 eurot ja mis ei ole aktsiisikaubad. Lisaks tuleb silmas pidada veel üht asjaolu: selleks et käsitada müüki imporditud kaupade kaugmüügina, peavad kaubad olema füüsiliselt lähetatud väljastpoolt Euroopa Liitu (nn kolmandast riigist või kolmandalt territooriumilt) otse ostjale. Kui väljastpoolt Euroopa Liitu saabunud kaubad kõigepealt paigutatakse Euroopa Liidu liikmesriigi tollilattu, kust need hiljem mittemaksukohustuslasest klientidele edasi tarnitakse, siis selliseid tehinguid IOSS erikord ei hõlma, kuna laos hoitavad kaubad on juba Euroopa Liidu territooriumil.

Igale deklaratsioonile omistatakse kordumatu viitenumber, mida saab maksu tasumisel kasutada – sel juhul tasutakse nõue kohe pärast raha laekumist ettemaksukontole. Tasuda saab ka ettemaksukonto viitenumbriga ja siis toimub automaatne tasumine pärast tasumistähtaja möödumist.

IOSS deklaratsioonil kajastatavad andmed

IOSS deklaratsioonil esitatavate andmete loetelu on sarnaselt OSS deklaratsioonil esitatavate andmete loeteluga kehtestatud Euroopa Komisjoni rakendusmääruse (EL) 2020/194 III lisas.

IOSS deklaratsioonil esitatakse järgmised andmed:
  • erikorra rakendamiseks isikule antud registreerimisnumber;
  • liikmesriik, kuhu kaup toimetatakse;
  • kaupade maksustatav väärtus kokku eurodes liikmesriikide kaupa;
  • maksumäär liikmesriikide kaupa;
  • kaupade kogusumma eurodes liikmesriikide kaupa;
  • tasumisele kuuluv käibemaksusumma eurodes liikmesriikide kaupa;
  • kokku tasumisele kuuluv käibemaksusumma eurodes.

IOSS deklaratsioonil esitatakse deklareeritavad andmed (kaupade maksustatav väärtus, maksumäär, käibemaks) tarbimisliikmesriikide kaupa ning lisaks veel tasumisele kuuluv käibemaksu kogusumma.

Valitud tarbimisliikmesriigi alusel pakub elektrooniline süsteem kasutajale võimalikud käibemaksumäära liigid (standard, vähendatud) ja käibemaksumäärad (%), kuid kasutajal on võimalik sisestada ka sellest erinev käibemaksumäär. Käibemaksusumma arvutatakse maksustatava käibe alusel automaatselt. ELi teiste liikmesriikide käibemaksumäärad

Käibemaksu kogub IOSS erikorra kasutaja ostjalt müügihetkel.

Eeldatav tarnija

Eeldatavaks tarnijaks loetakse maksukohustuslane, kes ei ole kaupade tegelik müüja, aga kes teeb võimalikuks tehingu, mis viiakse lõpule algse ehk tegeliku müüja ja kliendi vahel elektroonilise liidese (näiteks kauplemiskoha, platvormi, portaali) abil. Eeldatava tarnija rollis tehtavate tehingute osas vastutab ta käibemaksu deklareerimise ja tasumise eest.

IOSS erikorra kasutamisel muutub eeldatavaks tarnijaks maksukohustuslane, kelle asukoht on Euroopa Liidus või ka väljaspool liitu, kui kaubamüügitehingu puhul kehtivad kõik järgmised tingimused:

  • kaup on imporditud kolmandalt territooriumilt või kolmandast riigist,
  • kaubasaadetise väärtus ei ületa 150 eurot,
  • tarne tehakse mittemaksukohustuslasele,
  • kaubamüügitehing tehakse võimalikuks elektroonilise liidese abil.

Eeldatava tarnijana tegutsev maksukohustuslane deklareerib IOSS deklaratsioonil kõik eeldatava tarnija rollis tehtud imporditud kaupade kaugmüügi tehingud. Lisaks märgib ta samal deklaratsioonil ka kõik nn oma tehingud, mis on hõlmatud IOSS erikorraga. See tähendab, et isik, kes tegutseb eeldatava tarnijana, ei registreeri erikorra kasutajaks kaks korda, vaid kajastab IOSS deklaratsioonil kõik erikorra alla kuuluvad tehingud.

Vahendaja

Mõistet “vahendaja” kasutatakse üksnes IOSS erikorra raames, OSS erikorraga see seotud ei ole.

Maksukohustuslane, kelle asukoht ei ole Euroopa Liidus ja kes soovib kasutada IOSS erikorda, peab määrama vahendaja. Maksukohustuslased, kelle asukoht on Euroopa Liidus, võivad samuti IOSS erikorra kasutamiseks vahendaja määrata, kuid ei pea seda tegema.

Vahendaja on maksukohustuslane, kes täidab IOSS korras sätestatud käibemaksukohustusi (käibedeklaratsiooni esitamine, käibemaksu tasumine jne) selle maksukohustuslase nimel ja eest, kes on ta vahendajaks määranud.

Vahendajana tegutsemiseks peab ettevõtja end esmalt vahendajaks registreerima. Alles pärast seda saab ta registreerida ühe või mitu maksukohustuslast, kes on ta erikorra kasutamiseks vahendajaks määranud. Iga esindatava maksukohustuslase kohta saab vahendaja eraldi IOSS erikorra käibemaksukohustuslasena registreerimise numbri.

Vahendajana registreeritud isik esitab IOSS deklaratsiooni iga oma esindatava isiku eest ning tasub deklaratsioonil märgitud käibemaksusumma tähtaegselt maksuhaldurile.

Deklaratsiooni lisamisel peab vahendaja valima deklaratsiooni tüübiks “Vahendaja deklaratsioon”, seejärel valima perioodi ja vahendatava nime.

Deklaratsiooni parandamine

IOSS deklaratsiooni parandamise põhimõtted ei erine OSS deklaratsiooni parandamise põhimõtetest. Erikorra deklaratsioonide parandamise üldised põhimõtted on kirjas alajaotuses “ELi käibemaksureeglites 01.07.2021 jõustuvate muudatuste lühiülevaade” ja OSS deklaratsioonide parandamise täpsemad selgitused koos näidetega alajaotuses “OSS deklaratsioon”.

OSS erikorra käibedeklaratsioon

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll