Kaasus: Maksu- ja Tolliameti Lõuna maksu- ja tollikeskus vs OÜ T.R.E.C. (3-2-1-20-11)
Nii Riigikohus kui Euroopa Kohus on korduvalt kinnitanud, et ettevõtte ülemineku hindamiseks tuleb analüüsida kogu konkreetse tehingu asjaolusid ning ühingute majandustegevuse jätkuvust enne ja pärast tehingut. Tähtsust omavad sealjuures järgmised kriteeriumid:
- Kas muutub ettevõtte tüüp?
- Kas materiaalne vara on üle läinud?
- Kas organisatsioon on üle võetud (ettevõtte osa üleminekul võimalik eelkõige osalise organisatsiooni üleminek), samade töötajate kasutamine (ettevõtte üleminekul on seatud töölepingute lõpetamisele piiranguid);
- Kas ärisuhted on samade klientidega ja tarnijatega jätkunud;
- Kas ettevõtte tegevus on jäänud samasuguseks või vähemalt sarnaseks?
Lisaks kinnitas kohus juba varasemas kohtupraktikas formuleeritud põhimõtteid:
- Kui tehingu näol on tuvastatav ettevõtte üleminek, siis ei saa selline tehing olla käibe tekkimise aluseks. Kuna ettevõtte üleminekut on pahatihti raske tuvastada, siis suurema maksuriski maandamiseks oleks enne tehingu tegemist mõistlik konsulteerida maksuhalduriga ning küsida (siduvat) seisukohta (eelotsust). Pahauskse müüja korral tekib ostjale oluline risk järgmise põhimõtte näol:
- Kui müüja on alusetult näidanud arvel käibemaksu, mida seaduse kohaselt ei oleks tohtinud lisada, ja jätab käibemaksu riigile tasumata, siis ei ole ostjal õigust sisendkäibemaksu maha arvata. Sarnased ohud varjavad ettevõtjaid ka kinnisvaratehingute juures, kus äärmiselt oluline on maksuhaldurit enne tehingu toimumist tehingust teavitada.
Vaata lähemalt: http://www.nc.ee/?id=11&tekst=RK/3-3-1-20-11