Küsimus: aastal 2018 eraisikule Eesti ettevõtte poolt välja makstavad dividendid arvestatakse isiku aastatulu hulka, mis omakorda mõjutab tema maksuvaba tulu suurust. Kas siis Eesti ettevõttel dividende välja makstes ei teki enam maksukohustust?
Vastab Eesti maksumaksjate liidu jurist
Maksukohustus tekib endiselt dividendi maksjal, lihtsalt dividende arvestatakse maksuvaba tulu suuruse arvestuses.
Maksuvaba tulu arvestusel võetakse arvesse kõik maksustatavad tulud, sh dividendid. Ja selle tulemusena ei muutu ükski maksustatav tulu maksuvabaks. Maksuvaba tulu vähendamine ei asenda dividendide maksustamist, vaid suurendab palgatulult võetavat tulumaksu võrreldes sellega, kui dividende ei oleks saadud. Selline toime hakkab olema absoluutselt kõikidel täiendavatel sissetulekutel alates pensionist lõpetades dividendidega.
TuMS § 23 lg 3: “Tuluna lõike 2 tähenduses käsitatakse lisaks tulumaksuga maksustatavale tulule ka maksustamisperioodil saadud § 44 lõikes 1.3 nimetatud tulu, §-s 50 nimetatud, füüsilise isiku tasemel täiendavalt maksustamata tulu ja ettevõtlustulu lihtsustatud maksustamise seaduse alusel maksustatud summat, mida on vähendatud ettevõtlustulu maksu sotsiaalmaksu osa võrra.”
2018. a jõustuvad ka sätted, mis reguleerivad nn regulaarselt makstavaid dividende, mille maksumäär on 14%. Selliste dividendide puhul on dividend ka residendist füüsilise isiku tuluna maksustatav, maksumäär on 7% ning see peetakse väljamakset tehes kinni.
Tõsi, nn regulaarsele dividendile kehtib üleminekusäte ning aktuaalseks muutub teema alles 2019. a.
TuMS § 61 lg 53: “Paragrahvi 501 alusel eelmise kolme kalendriaasta keskmise maksustatud jaotatud kasumi arvutamisel loetakse esimeseks arvesse võetavaks aastaks aasta 2018. Paragrahvi 4 lõikes 5 sätestatud määra rakendatakse:
1) 2019. aastal ühele kolmandikule 2018. aastal jaotatud kasumist, millelt residendist äriühing on maksnud tulumaksu;
2) 2020. aastal ühele kolmandikule 2018. ja 2019. aastal jaotatud kasumist, millelt residendist äriühing on maksnud tulumaksu.”