Küsimus: firma A omab sõiduautot, kuid selle firma omanik ja juht on ühtlasi ka juht firmas B ning teostab oma tööülesandeid ka firmas B. Täidab korrektselt sõidupäevikut ning iga kuu lõpul esitatakse firmale B arve konkreetsete töösõitude kohta 0,3 senti kilomeeter. Firmal B on 100% töösõidud, kuid ka firmal A 100% kulud. Miks peavad mõlemad firmad ainult 50% sisendkäibemaksu tagasi arvestama? Või on antud juhtumil siiski tegemist kulude hüvitisega? Seadus on sellise võimaluse täiesti tähelepanuta jätnud.
Vastab maksu- ja tolliameti spetsialist
Kui Teie kirjeldatud juhul soovib firma A arvata sõiduautoga seotud sisendkäibemaksu maha täies ulatuses (100%), siis:
1) tuleb firmas A teha selle sõiduautoga ainult ettevõtluse ja maksustatava käibega seotud sõite ja see peab olema tõendatud;
2) tuleb kõik firma A poolt tehtud, kuid sõiduauto firma B huvides kasutamisega seotud kulud firmale B edasi müüa täies ulatuses ja käibemaksuga maksustatult. Ka siis, kui firma B maksab firmale A kokkulepitud tasu 0,3 eurot sõidukilomeetri eest, peavad sõiduauto firma B huvides kasutamisega seotud tegelikud kulud olema firmale B täies ulatuses edasi müüdud maksustatava käibena – ainult siis saab firma A nendelt kuludelt sisendkäibemaksu 100% maha arvata.
Kui firmale B esitatakse tema huvides tehtud kulude hüvitamise nõue ja kulusid ei müüda edasi käibemaksuga maksustatult, siis vastavalt käibemaksuseaduse § 12 lõikele 9 nende kulude sisendkäibemaksu maha arvata ei saa.
Sellest, kuidas firma B sõiduautot kasutab, firma A tehtud kuludelt sisendkäibemaksu mahaarvamise ulatus ei sõltu.
Firmal B on talle edasimüüdud kulude ja osutatud renditeenuse (mille tasu võib olla kilomeetripõhine) sisendkäibemaksu täieliku mahaarvamise õigus siis, kui selles firmas tehakse sõiduautoga ainult ettevõtluse ja maksustatava käibega seotud sõite ja see on tõendatud.