Maksupoliitiliste otsuste langetamisel ei tohi jätta tähelepanuta kehvemas olukorras olijaid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Õiguskantsler on andunud hinnangu pensionide tulumaksuga maksustamise kohta. Õiguskantslerile esitatud pöördumises sooviti hinnangut sellele, et kuidas saab riik maksustada isiku väljateenitud pensioni täies ulatuses. Pöördumises toodi välja, et uuest aastast jõustuvad maksuvaba tulu arvutamise põhimõtted ei soosi töötavaid pensionäre.

Oma vastuses märgib õiguskantsler, et riigikogul on õigus teha maksupoliitilisi valikuid, kehtestada maksusoodustusi ja -vabastusi. Siiski möönab ta, et sealjuures ei tohiks jätta tähelepanuta nende inimeste toetamist, kes on tööturul teistest kehvemas olukorras.

Tuleval aastal suureneb maksuvaba tulu määr küll 6 000 eurole aastas (s.o 500 eurole kuus), kuid selle rakendamine sõltub edaspidi igaühe sissetuleku suurusest. Inimese sissetulekute kasvades maksuvaba tulu järk-järgult kahaneb. Lõplik maksuvaba tulu suurus selgub inimese tuludeklaratsioonis märgitud aastasissetuleku põhjal. See arvutatakse seaduses sätestatud valemi järgi.

Uuel aastal jõustuva korra olulisimaid muudatusi on see, et kõiki ühesuguse maksustatava sissetulekuga inimesi koheldakse võrdselt − olenemata sellest, kas nad saavad töötasu, pensioni, dividendi- või ettevõtlustulu, tulu vara võõrandamisest vms.

Kehtiv tulumaksuseadus (TuMS) lubab rakendada maksuvaba tulu olenemata inimese sissetulekute suurusest. 2017. aastal on pensionide täiendav maksuvaba tulu 236 eurot kuus. Koos üldise maksuvaba tuluga (180 eurot kuus) on pensionäril õigus tänavu saada tulumaksuvaba tulu 416 eurot kuus. Kui pensionär töötab ja saab lisasissetulekut, ei mõjuta see praegu tema õigust maksuvabale tulule ega maksuvaba tulu suurust.

Tuleval aastal jõustuvate tulumaksuseaduse muudatuste järgi kaotatakse pensionide täiendav maksuvaba tulu. Täismääras maksuvabale tulule (500  eurot) on õigus väikese sissetulekuga inimestel, kelle maksustatavad sissetulekud ei ületa 1 200 eurot kuus (14 000 eurot aastas). Näiteks, kui pensionäril ei ole muid sissetulekuid peale pensioni ja tema pensioni suurus on kuni 500 eurot, siis pensioni ei maksustata. Suurema pensioni puhul maksustatakse 500 eurot ületav osa. Alates 14 401 euro suurusest aastatulust hakkab maksuvaba tulu järk-järgult vähenema.

Aastas 25 200 eurot (2 100 eurot kuus) ja rohkem teenival inimesel ei ole enam õigust maksuvabale tulule. Seega pole tuleval aastal õigust maksuvabale tulule ka pensionäril, kelle pension on 500 eurot ja töötasu 1600 eurot (kokku 2 100 eurot kuus). Riigikogu hinnangul sellise sissetulekuga inimene enam riigi toetust maksuvaba tuluna ei vaja.

Maksuvaba tulu suuruse arvutamisel ei arvestata mittemaksustatavat tulu. Näiteks, kui inimene saab III pensionisambast pensionilepingu alusel regulaarseid väljamakseid, on need maksuvabad (TuMS § 21 lg 4). Samuti ei vähenda need väljamaksed muude sissetulekute maksustamisel rakendatava maksuvaba tulu suurust. Kui aga inimene võtab III pensionisambast raha välja ühekordse maksena, maksustatakse selline väljamakse tavaliselt 10% maksumääraga (TuMS § 4 lg 2, § 21 lg 2 ja 3). Kuna tegemist on maksustatava tuluga, arvestatakse seda väljamakset tuleval aastal ka maksuvaba tulu suuruse arvutamisel. Kui aga inimese sissetulekud jäävad alla 500 euro kuus, ei maksustata ka III pensionisamba ühekordset väljamakset (rakendatav maksuvaba tulu on suurem või võrdne väljamakse ja isiku teiste sissetulekutega).

Niisiis saab pensionär, kelle sissetulek on ligi 1 350 eurot kuus, edaspidi kasutada enam-vähem sama suurt maksuvaba tulu kui praegu (416 eurot kuus). Kui  pensionäri kuusissetulek jääb vahemikku 1 350 − 2 100 eurot, saab ta kasutada senisest väiksemat maksuvaba tulu. Alates 2 100 euro suurusest kuusissetulekust kaob tal õigus maksuvabale tulule.

Ebasoodsamas olukorras on maksustamisperioodi jooksul need pensionärid, kelle pension ja töötasu jäävad alla maksuvaba tulu määra. Avalduse maksuvaba tulu mahaarvamiseks saab teha ainult kas sotsiaalkindlustusametile või tööandjale, mitte mõlemale korraga. Väikese sissetulekuga inimesed saaksid tulumaksu tagasi aastasissetuleku põhjal pärast tuludeklaratsiooni esitamist.

Õiguskantslerile teadaolevalt tegelevad vabariigi valitsus ja riigikogu selle olukorra parandamisega, et pensionär saaks esitada kaks maksuvaba tulu arvestamise avaldust ning jagada 500 eurot sotsiaalkindlustusameti ja tööandja vahel.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll