Küsimus: Eesti emaettevõte sõlmis töötajaga optsioonilepingu, kus antakse õigus töötajal omandada 3% välismaisest tütarettevõttest, kui töötaja töötab kaks aastat. Kas sellisel juhul tuleb juba lepingu sõlmimisel deklareerida midagi? Või kui ta enne kolme aastat võõrandab, siis deklareerida?
Vastab Eesti maksumaksjate liidu vanemjurist Martin Huberg
Tööandja optsioonide maksustamist reguleerib tulumaksuseaduse § 48 lg 53. Optsiooni andmise hetkel maksukohustust ei teki, maksukohustus võib tekkida optsiooni realiseerimisel enne kolme aasta möödumist või optsiooni võõrandamisel enne selle realiseerimist. Optsiooni andmine ise automaatselt maksukohustust kaasa ei too.
Mis puudutab enne kolme aasta möödumist tehingu tegemist, siis alates 01.07.2017 kehtib seadus pisut leebemas redaktsioonis ning “ei loeta erisoodustuseks optsiooni alusvaraks oleva osaluse omandamist ulatuses, mis vastab proportsionaalselt optsiooni hoidmise ajale enne nimetatud sündmust”.
Deklareerima optsiooni andmist ei pea, kuid kui leping ei ole digitaalselt allkirjastatud, siis tuleb see viie tööpäeva jooksul selle jõustumisest maksu- ja tolliametile edastada. Viimane on vajalik kuritarvituste vältimiseks.
See lugu on PRO tellijatele.
Logi sisse või vormista tellimus:
- Ligipääs PRO portaalidele (RMP, Äri, DigiPro, Rikas ja E-kaubandus).
- Üle 2000 raamatupidaja tööks vajaliku jooksvalt ajakohastatud tööriista, juhendi ja nõuande (sealhulgas üle 50 abitabeli).
- RMP toimetuse korraldatud koolitustele soodustus vähemalt 25 eurot.
- Ligipääsu Geeniuse seitsme teemaportaali tasulisele sisule.
- Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigust veebis.
- Ajakirja Digi paberväljaannet. Selle saamiseks saada palun oma aadress aadressile telli@geenius.ee. Paberajakirja saad tellida ainult Eesti aadressile.
Tellija andmed
Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.