Kirjendamine (konteerimine) kujutab endast majandustehingu iseloomustamist vähemalt kahel erineval teineteisega seotud kontol, järgides printsiipi deebet = kreedit. RPS § 6 Majandustehingute dokumenteerimine ja kirjendamine, nõuab kõikide toimunud majandustehingute dokumenteerimist ja kirjendamist.
Kirjendamine ehk raamatupidamislausendite koostamine vormistab tehingu aruandluse jaoks ning lausendi lisamine raamatupidamisregistrisse tähendab ettevõtte arvestussüsteemi info lisamist. Mis inimeste keeles tähendab siis seda, et kui on toimunud tehing, näiteks raha pangast kassasse toomine, siis seotud kontod (see oli kontode korrespondeerumine) vormistatakse ümber lausendiks (raamatupidamiskirjendiks) ja lausend lisatakse raamatupidamisarvetuse registrisse (näiteks pearaamatusse)
Deebet Kassa – Kreedit Pank = 5000.-
Nüüd on tehing suunatud korraga kahele kontole, samaväärse summa ulatuses nii deebetisse kui ka kreeditisse. Iga majandustehing põhjustab muudatusi vähemalt kahel bilansikirjel, suurendades või vähendades neid.
Paraku peab nentima, et eelpooltoodud D – K= summa päris kirjendi mõõtu välja ei anna. Seadus sätestab, et raamatupidamiskirjend peab sisaldama järgmisi andmeid:
- majandustehingu kuupäev;
- raamatupidamiskirjendi järjekorranumber;
- debiteeritavad ja krediteeritavad kontod ja vastavad summad;
- majandustehingu lühikirjeldus ning
- algdokumendi (või koonddokumendi) nimetus ja number.
Korrektne raamatupidamislausend näeks välja hoopis selline siis:
- 15.08.09;
- reg.nr. 1;
- Deebet Kassa 1010 – Kreedit Pank 1011 = 5000.-;
- sularaha pangast kassasse toomine majanduskulude katteks;
- dokument VMO nr 11100099
Siis võib panna käe südamele ja nentida, et RPS § 6 nõuded on täidetud.