Konsolideeritud finantsaruanded: vähemusosalus ja firmaväärtus

Foto: Shutterstock
PRO tellijale

Konsolideeritud aruandluse koostamisel jagatakse konsolideeritava üksuse netovara ning aruandeperioodi tulemus kaheks:

 • konsolideeriva üksuse omanikele otseselt ja/või kaudselt omistatav osa (enamusosa) ning
 • vähemusosalusele omistatav osa (vähemusosa). Juhtudel, kus (konsolideeritava) majandusüksuse osalise omandamisega kaasneb raamatupidamisliku firmaväärtuse teke, tuleb ostuanalüüsi ja/või konsolideeritud finantsaruandeid koostades vastata küsimustele: kas ja kuidas konsolideeritava üksusega seotud firmaväärtus mõjutab finantsaruandeid?

Näited tekkida võivatest küsimustest:

 • kui E OÜ konsolideeritud finantsaruannetes kajastada vaid konsolideeritava üksuse T AS firmaväärtuse E OÜ-le omistatav osa, siis:
  • ei kajastu rida-realt konsolideeritud bilansis kogu T AS firmaväärtus (õiglases väärtuses),
  • vähemusosaluse osa ei kajastu õiglases väärtuses (sest puudub vähemuse osa T AS firmaväärtusest),
  • T AS firmaväärtuse amortisatsioon on vaid osa tegelikust amortisatsioonist.
 • Kui E OÜ omandab 80% T AS-st ning sellele tehingule ostuanalüüsiga omistatav raamatupidamislik firmaväärtus kujuneb 20 000 euro suuruses summas, siis kas kogu T AS firmaväärtus oleks arvestades ka vähemusele omistatavat (20%) osa kokku 25 000 eurot (=20000+5000 ehk =80%+20%)?
 • Kas firmaväärtuse jagunemise proportsioon konsolideeriva üksuse ning vähemusosaluse vahel on ajas püsiv juhul, kui osalusproportsioonid ei muutu?
 • Kas firmaväärtus on proportsionaalne omandatud osalusega ka tegelikes tehingutes, või firmaväärtuse jagunemise algoritmid on keerulisemad (sh osaluse omandamise-võõrandamise hinnakoridor ning sedakaudu ka tehingu tegelik/lõplik hind sõltub mitmetest (mitte nii ratsionaalsetest) täiendavatest asjaoludest)?
 • Kas C (vähemusele omistatav firmaväärtus T AS-s) = A (T AS väärtus) – N (T AS netovara õiglane väärtus) – B (E OÜ-le omistatav firmaväärtus T AS-s)?
 • Kui tegelikud algoritmid on keerukamad ja/või C ei võrdu A-N-B, siis kuidas tuleks tuvastada firmaväärtuse väärtuse testimisel allahindluse summa T AS nt kasutusväärtusest (diskonteeritud rahavoogudel baseeruv hinnang) lähtudes?

Vähemusosalusele omistatav osa konsolideeritud omakapitalist, mis on kujunenud konsolideeritava(te)s üksus(t)es esitatakse eraldi kirjetel bilansis ja kasumiaruandes ning omakapitali muutumise aruandes, kuid vähemusosaluse eristamine rahavoogude aruandes ei ole asjakohane. Ehkki vähemusosalus esitatakse konsolideeritud bilansis koondsummana, on koondsumma komponendid tavapäraselt tuvastatavad läbi vähemusosalusele omistatava(te) proportsionaalsete osade konsolideeritava(te) üksus(t)e omakapitali kirjetest.

See lugu on PRO tellijatele.

Logi sisse või vormista tellimus hinnaga 3 € kuu:

Tutvumishind!

PRO 1 kuu (pikenev)

 • Ligipääs PRO portaalidele (RMP, Äri, DigiPro, Rikas ja E-kaubandus).
 • Üle 2000 raamatupidaja tööks vajaliku jooksvalt ajakohastatud tööriista, juhendi ja nõuande (sealhulgas üle 50 abitabeli).
 • RMP toimetuse korraldatud koolitustele soodustus vähemalt 25 eurot.
 • Ligipääsu Geeniuse seitsme teemaportaali tasulisele sisule.
 • Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigust veebis.
 • Ajakirja Digi paberväljaannet. Selle saamiseks saada palun oma aadress aadressile telli@geenius.ee. Paberajakirja saad tellida ainult Eesti aadressile.

26.99 € 3 € / kuu

Maksad esimesel kuul 3 €. Prooviperioodi järel jätkub tellimus hinnaga 26,99 € kuus. Soodushinnaga pakkumist saad kasutada ühe korra. See on automaatselt pikenev püsitellimus, mille saad igal ajal tühistada. Juhul kui kasutad tellimuse vormistamiseks mobiilimakset, lisandub hinnale 0,32€ teenustasu.

Tellija andmed

Sellise registrikoodiga ettevõtet ei leitud
Sisesta korrektne e-maili aadress
Sisesta korrektne mobiiltelefoninumber
Paroolid ei kattu
Tellimiseks nõustuge veebilehe kasutustingimustega
Maksan pangakaardiga Logi sisse
Sisesta SMS'ga saabunud PIN-kood

Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll