Rahandusministeeriumis on ettevalmistatud ja saadetud justiitsministeeriumile kooskõlastamiseks määruse “Majandusaasta aruande taksonoomia ja selle alusel koostatavate raamatupidamise aastaaruande vormide kehtestamine” eelnõu (toimik 19-1254).
Eelnõu seletuskirja järgi sätestatakse määruse rakendamise norm. Määrust rakendatakse 2019. aasta 1. jaanuaril või hiljem algavate aruandeperioodide majandusaasta aruannetele.
Majandusaasta aruande vormide puhul on lähtutud põhimõttest, et olemasolevad vormid võimaldaksid raamatupidamiskohustuslasel kajastada asjakohast ning tõepäraselt esitatud informatsiooni tema finantsseisundi, -tulemuse ja rahavoogude kohta ning samas oleks kasutajatele lihtsalt kasutatavad ning vähendaks ettevõtjate halduskoormust ettevõtluskeskkonna usaldusväärsust ja läbipaistvust kahjustamata.
Majandusaasta aruande vormide muutmise põhjused
Alates 01.01.2018 kehtima hakanud korteriomandi- ja korteriühistuseaduse § 48 alusel peab korteriühistul olema reservkapital, mis on osakapitali asemel, seetõttu tuli teha eraldi bilansivorm korteriühistutele ning luua netovara koosseisu kirje “Reservkapital”.
Tulumaksu lisa ülesehituses oli siiani arvestatud ainult Eestis kehtiva tulumaksusüsteemiga. Aeg-ajalt tuleb aruandes näidata ka välismaal makstud tulumaksu (näiteks tütred, filiaalid) ning selleks loodi eraldi alalõik tabeli kujul, et normiadressaadil oleks lihtsam seda kajastada ning aruande lugejal selgem ülevaade tulumaksukulust.
Lühiajaliste ja pikaajaliste finantsinvesteeringute lisad muutusid kuna RTJ 3 kohaselt võib finantsinvesteeringuid kajastada õiglases väärtuses (RTJ 3.10), korrigeeritud soetusmaksumuses (RTJ 3.11) või soetusmaksumuses (RTJ 3.12). Kehtivas taksonoomias oli vaid kaks rida, õiglase väärtuse rida ja korrigeeritud soetusmaksumuse rida. Tabelit täiendati ja lisati soetusmaksumuses kajastamise võimalus.
RTJ 15 punkt 19 nõuab seotud osapoolte kohta infot, mida seni kasutuses olevas taksonoomias ei olnud võimalik mugavalt esitada. Selleks muudeti seotud osapoolte lisa selliselt, et oleks võimalik esitada ka tabeli kujul, kui normiadressat seda soovib, eraldi antud ja saadud garantiid, ostud ja müügid ning tasutud ja saadud intressid.
Sihtfinantseerimise lisas liideti nii bruto- kui ka netomeetodil kajastatud info ühtseks tabeliks. Sellega lahendati kasutajatepoolne mure tegevuskulude sihtfinantseerimise kajastamisel.
Materiaalsete ja immateriaalsete põhivarade lisasid täiendati arusaadavuse huvides jääkmaksumuses esitatavate ridade juures sulgudes oleva vastava sisulise selgitusega.
RTJ 6 punkti 9 kohaselt tuleb ehitusjärgus kinnisvarainvesteeringud kajastada
kinnisvarainvesteeringute seas. Kinnisvarainvesteeringute lisa täiendati veeruga
“lõpetamata projektid ja ettemaksed”, kus kajastada alles ehitatavat või arendatavat
objekti.
Määrus jõustub 1. jaanuaril 2020. aastal.