• Aivar |

    Kui ma ei pea sõidupäevikut ja isiklik auto on firmale renditud.Kas siis on maksud alljärgnevalt.
    Erisoodustus 2000 EEK
    Sellelt tulumaks 597 EEK
    Sotsmaks 857 EEK.
    Ma ei saa aru kuhu see kaks tuhat kantakse, st kes maksab kellele?

    Teine probleem. Rendin selle auto näiteks 6000 eest firmale selle mõttega et midagi teenida. Firma maksab kütuse ja remondi arved. Aga liisingut ja kaskot maksan ise või saab need ka kuidagi firma kuludesse edasi kanda? Asi selles et tegelikult teenin siis umbes kolmtuhat ja olen sellepealt nõus makse maksma.Kuidas seda deklareerida? Kui pean kuue tuhande pealt tulumaksu maksma, siis kaob nagu mõte ära.

  • Anonüümne |

    Ole ise spetsialist: Ülesanne raamatupidamisest
    http://rmp.geenius.ee/raamatupidamine/ylesanded/2944

  • Hiie Marrandi, Eesti Maksumaksjate Liidu jurist |

    Kui isiklik sõiduauto on äriühingule renditud, on tegemist äriühingu valduses oleva sõidukiga (tööandja sõiduauto). Kui sellise sõiduki puhul erasõitude arvestust ei peeta, tekib erisoodustus, mille hind on 2000 krooni kalendrikuus.

    Erisoodustuse tulu- ja sotsiaalmaks tuleb deklareerida tööandja poolt. Deklareeritakse TSD lisal 4 – Erisoodustused, real 5 – "sõiduki või muu tööandja vara tasuta või soodushinnaga kasutada andmine töö-, ameti- või teenistusülesannetega või tööandja ettevõtlusega mitteseotud tegevuseks".
    2000 krooni erisoodustuse hind deklareeritaksegi TSD vormi lisa 4 real 5. Vormi lõpus viimastel ridadel liidetakse kokku kõigi tehtud erisoodustuste summa ning arvutatakse tulumaks erisoodustuselt (maksumäär on 24/76, 2006. aastast on maksumäär protsendi võrra väiksem, maksusumma saamiseks jagatakse maksustatav summa enne maksumääraga korrutamist 0,77-ga).

    Seejärel arvutatakse sotsiaalmaksuga maksustatavad erisoodustused ning deklaratsiooni viimasel real arvutatakse erisoodustuse sotsiaalmaks (33/100). Kahtetuhandet krooni kellelgi füüsiliselt maksma ei pea – see on lihtsalt maksubaas – erisoodustuse turuhind, mis on kehtestatud tulumaksuseaduse (TuMS) § 48 lõikes 8.

    Kui annate auto rendile ning renditasuks on kokku lepitud 6000, siis on see 6000 krooni on Teie maksustatav tulu (TuMS § 16). Kuna väljamakse tegija on tulumaksu kinnipidaja, siis kannab ta TuMS § 41 punktist 7 lähtudes Teile üle netosumma – selle, millelt on tulumaks juba kinni peetud.

    Kui Teil on huvi, et rendilevõtja maksaks kinni ka liisinguarved ja kindlustuse, siis võivad pooled nii ka kokku leppida. Liisingumakse, mis on sisult osa auto soetamise hinnast jääb igal juhul töötaja kuluks. Tööandja ettevõtluse kuluna saab vaadelda sõiduauto kasutamisega seotud kulutusi (remont, kindlustus, hooldus ja muu taoline). Liisinguarve on seega puhtalt töötaja kulu, st selle kinnimaksmise korral suureneb renditasu. Kindlustus on tööandjale auto kasutamisega seotud kulutus, nagu nt remontki. Kindlustuse kuludokumentide koopiad peaksid jääma tööandja raamatupidamisse kui alusdokumendid väljamaksete tegemiseks (töötaja eest kindlustusmaksete tasumine). Selle võrra võivad pooled rendisummat nt vähendada – 3000 kroonini, mis oleks sel juhul Teie maksustatav tulu.

  • Aivar |

    Tänan Teid Hiie Marandi põhjaliku selgituse eest.

  • külli |

    aga lisaks ei tohiks unustada ka autolt makstavat käibemaksu 305,-/kuus!

  • The topic ‘Erisoodustus ja auto rent’ is closed to new replies.