• Aivi |

    FIE läks üle oü-ks. Osa FIE varast läks osaühingu sissemaksuks ca 40 tuh. Ülejäänud vara tahab FIE ka oü-sse paigutada ja tasuta. Kas nii tohib ja kuidas oü selle vara arvele võtab?

  • y |

    kui tasuta siis maksumus on 0-MIDA VÕTTA ARVELE 0-ga?

  • T |

    Minu teada ei saa FIE osaliselt vara ettevõttesse sissemaksuna anda.
    Tulumaksuseadus § 37
    (2) Sellise vara võõrandamise korral, mille soetamismaksumuse on maksumaksja oma ettevõtlustulust maha arvanud, loetakse vara müügihind või vahetuse teel saadud vara turuhind maksumaksja ettevõtlustuluks.
    (4) Lõikes 2 nimetatud vara isiklikku tarbimisse võtmisel (nii ettevõtlusega tegelemise ajal kui ka ettevõtluse lõpetamisel) lisatakse selle vara turuhind maksumaksja ettevõtlustulule. Sellise vara hilisema võõrandamise korral loetakse vara soetamismaksumuseks käesoleva lõike kohaselt ettevõtlustulule lisatud summa.
    (7) Isiklikku tarbimisse võtmiseks ei loeta füüsilisest isikust ettevõtja ettevõtte hulka kuulunud vara mitterahalise sissemaksena üleandmist äriühingule, kui selle eesmärgiks on ettevõtte tegevuse jätkamine.

    Ehk siis FIE saab oma vara tegevuse lõpetamisel anda tervikuna mitterahalise sissemaksena osaühingule või kui vara ei anta sissemakseks ja ei müüda ka maha, on tegemist isiklikku tarbimisse võtmisega, mis toob endaga kaasa maksukohustuse (tulu on vara turuhind tegevuse lõpetamisel). Mitterahalise sissemakse saab ju ka teha 40 000 + ülekurss

  • logimata |

    tere Aivi, kirjutate, et fie läks üle oü-ks…
    kui nüüd ise rahulikult mõtlete, saate aru, et füüsiline isik (kes on ettevõtja) ei saa muutuda juriidiliseks isikuks. füüsiline isik saab asutada oü ja seda oma ettevõtluse baasil.
    järgmine osa, teie teemast: osa fie varast läks oü mitterahaliseks sissemaksuks… kas see tehing on juba tehtud või alles kavandamisel? kas antud fie jätkab oü kõrval oma fie-tegevust või kavatseb sellega lõpetada? siinkohal sõltub edasine tegevus teie vastustest…
    kui fie kavatseb oma tegevuse lõpetada, et jätkata sellega oü vormis, siis tekib küsimus, miks ei anna fie kogu oma terviklikku vara oü-le m/r sissemaksuks? ega oü osakapital ei pea olema 40 000, võib olla ju ka rohkem – see sõltub fie üleaantava vara turuväärtusest ja siinkohal ei kaasne mingeid makskukohustusi, kuna üle antakse kogu vara.
    kui aga nüüd osa varast on m/r sissemakseks juba ära tehtud (ja oü äriregistris registreeritud) ja fie kavatseb seejärel oma tegevuse lõpetada – on tegemist vara isiklikku tarbimisse võtmisega, millega kaasneb maksukohustus (maksukohustust ei teki sel juhul, kui eelnevatel aastatel on edasi kantud suurtes summades tuludest suuremaid kulusid), sama lugu ka siis, kui fie müüb oma vara oü-le. tasuta vara oü-le andmine pole ju keelatud, kuid see pole mõttekas, kuna vara võetakse arvele 0-väärtusega.

    olen ise sarnase olukorra läbi teinud ja võin öelda, et fiel tasub ära hinnata kogu oma vara (mis on ettevõtlustulust maha arvatud) ning see terviklikult oü m/r sissemaksuks teha. arvan, et 40 000 sissemaksuks ja ülejäänud aažiosse pole väga mõtekas, see sõltub muidugi sellest, milliste summadega on tegu. osakapital ei pea olema ainult 40 000 võib olla ka rohkem, kui juba sadade tuhandetega tegu, siis on pisut teine asi… teema arutelu läheb siin foorumis hetkel keeruliseks, kui soovid rohkem nõu, kirjuta: Kaime.1@hot.ee

  • Aivi |

    Aitäh, "logimata". Sain sinu vastusest palju abi.

  • The topic ‘FIE vara tasuta üleandmine’ is closed to new replies.