• M |

    Kui soovin tööle võtta osalise tööajaga inimese kes ise otsustab mis ajal ta tööl käib ja kui mitu tundi ta töötab kaupluses klienditeenindaja ja müügisalli korrastajana siis kas ma saan teha käsunduslepingu?
    Probleem on selles, et tal on veel kaks töökohta ja nendest töökohtadest vabal ajal tuleb ta vahest meie kauplusesse tööle. Meil on nagunii tööl põhitöökohaga inimesed ka. Tema abistaks kassas ja korrastaks saali.

    Juhul kui ma ei tohiks teda ikkagi käsunduslepinguga tööle vormistada siis mismoodi ma peaksin osalise tööajaga töölepingus töötundide arvu nädalas sõnastama? Ta ju ise valib tundide arvu.

    Mismoodi toimida siis sotsiaalmaksu miinimumiga? Mõnes kuus ta oma teistes töökohtades mis on käsunduslepinguga ka ei käi ning ma ei saa aru kes siis peab selle sotsiaalmaksu miinimumi tagama. Ta ise sellest üldse ei hooli ja ütleb et tal pole vahet kas tal on ravikindlustus.
    Ta on ise raamatupidaja ja pakub lisaks ettevõtetele teenust.

    Mina tahaks teha nii nagu on õige.

    Oletame et ta tuleb tööle juunis vaid ühel päeval ja töötab 5 tundi, rohkem tulla ei soovi. Sundida ma ju ei saa kuigi tööd oleks. Mingeid hoiatusi ma ka ei soovi koostada kuna inimesi on raske leida ja tahaks kinni hoida neist kes enam vähem sobivad.

    Ja kui ma olen kohustatud tegema temaga osalise tööaja töölepingu siis kuidas jääb üle- ja alatundidega? Summeeritud tööaeg 4 kuulise perioodiga. Kas piisab sellest kui koostan töögraafiku tema osalise aja normtundidega ja ta allkirjastab selle. Ning kui ta kohale ei tule siis ei pea ma midagi lisaks töötatud tundide tasule maksma?

    Käsunduslepinguga oleks lihtsam.

    Paljud töötavad käsunduslepinguga kontserdisaalides piletikontrolöridena, baaris, turvadena, muuseumites samamoodi jne. vaatamata sellele, et töö tundub töölepingu oma. Kuidas need lepingud siis sõnastama peaks- on ju seal ka allumine tööandja juhistele ja töö tööandja etteantud kohas.

  • cassandra |

    aga loomulikult sobib käsundusleping,
    sotsmaks on 33% lepingujärgsest käsundi tasust

  • Kaire. |

    Eeldan, et sellisel vabakäigu töötajal on tööl viibides tööandjaga alluvussuhe, et ta peab tööd tegema isiklikult ja kasutab töö tegemisel tööandja töövahendeid. Sellisel juhul ei sobi käsundusleping kohe kindlasti mitte. See, et paljud töötavad käsunduslepinguga, ei ole mingi argument.

  • Skeptik |

    Kui mitte midagi pole tööajast fikseeritud, siis huvitav, mis saab, kui ta peaks tahtma tööd teha 24/7. Kas lasedki siis tal nii palju tööd teha?

    Vabad asjad on hääd, kuid ikka milleski peab kokku leppima.
    Ei saa ju olla nii, et teen palju tahan ja millal tahan-poed on öösel kinni ikka üldjuhul ja kassas olles ju vastutatakse kah.
    Kui ta lisaks abile kassas ka koristab siis peaks ühel korralikul poepidajal ju ikka olema miski arvamus, et kui tihti tema poodi koristatakse- ei saa olla nii, et aastas korra käib koristaja, sest muul ajal ta ei viitsinud.
    Või veel hullem, kui kassas hakkavad vahed tekkima.

    Milleski peate kokku leppima ja selle kenasti kirja panema.

    Ja see, et keegi on raamatupidaja ja pakub teistele teenust ei tähenda kohe kindlasti alati seda, et ta ise oleks kõigi seadustega kursis- siin foorumiski kohtab teenuse osutajaid, kes ei tea elementaarseid tõdesid.

    Seega sina oled ettevõtja ja sina tahad, et tema teeks tööd- seega püüdke leida kokkulepe ja teha korralik leping, mis mõlemale poolele annab garantiid ja julguse. Puhtalt läbirääkimise asi ju. Ei pea fikseerima, et käib esmaspäev kuni kolmapäeva 8-14 vaid võib ju ka kokku leppida, et teeb kuus tööd näiteks 80 tundi ja saab nii palju raha ja sisi on mõlemil laveerimisruumi, mis päevadel ja kui pikalt ja saab olla vabalt töölepinguline suhe.

    Ja naljakas on suhtumine, et teete graafiku ja kui töötaja kohale ei tule – äkki pead maksma midagi lisaks. Töötaja kohale mitte tulek on tööluus. Ei saa olla nii, et lepite kokku ja siis ta lihtsalt ei ilmu- no mis äri see selline küll on, mis kannatab sellist suhtumist.

    Seega mõtle ikka 10 korda järgi, kas sa vajad sellist inimest, kes võib mitte kohale tulla või tuleb siis kui tahab.
    Ettevõtjana peab sul olema ka mingi kindlus ju, mitte ainult võimalus kellegi maksta

  • Vastamiseks pead olema sisse logitud.