Tahteavalduse tagasi võtmine

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Küsimus: esitasin ülesütlemisavalduse omal soovil alates 30.11.2017. a, kuid seoses muutunud asjaoludega 27.11.2017. a soovisin loobuda ülesütlemiseavaldusest, kuid ettevõtte juhtkond ei rahuldanud seda soovi. Kas see on lubatud?

Vastab  tööinspektsiooni nõustamisjurist Kaire Saarep

Ülesütlemisavaldus on ühepoolne tahteavaldus. Tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 69 lg 1 kohaselt muutub tahteavaldus kehtivaks kui teine pool on selle kätte saanud. Seega kui töötaja on teinud kirjaliku ülesütlemisavalduse (ükskõik, millisel alusel) ning tööandja on selle kätte saanud, siis on tegemist kehtiva tahteavaldusega. Ülesütlemisavalduse kehtima hakkamiseks pole tarvis tööandja nõusolekut, sh allkirja. Piisab üksnes kättesaamisest.

Ühtlasti tähendab kehtiv tahteavalduse seda, et selle tagasivõtmine saab toimuda üksnes mõlema poole nõusolekul. Töötaja ei saa iseenda tehtud kirjalikku ülesütlemisavaldust ühepoolselt tagasi võtta. Kuna tegemist on kehtiva avaldusega, siis on lisaks töötaja soovile tarvis ka tööandja nõusolekut.

Allikas:  vastused.ee

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll