Lapsi (alaealisi) kohtab tööd tegemas reklaamides, teatrites ja mitmetes teistes eluvaldkondades. Lisaks kasutatakse alaealiste tööjõudu sageli hooajatöödel. Sestap on oluline, et oleks reguleeritud ka alaealistega sõlmitavad töösuhted.
Alaealise tööle rakendamist reguleerivad TLS § 7 ja 8 ning Vabariigi Valitsuse määrus nr 93 11.06.2009 "Alaealisele lubatud kerged tööd".
TLS § 7 puudutab konkreetsemalt alaealisega töölepingu sõlmimist ning § 8 nõusoleku saamist alaealise töötamiseks.
Juba enne 01.07.2009 kehtinud töö- ja puhkeaja seaduse kohaselt oli alaealiste kaitse töölepingu sõlmimisel tagatud efektiivselt, sestap on see võetud ka aluseks hetkel kehtivas TLS. Üldjuhul ei ole tööandjal lubatud sõlmida töölepingut ega lubada tööle alla 15-aastast või koolikohustuslikku alaealist. Seadusest tuleneva erandina on alaealist lubatud rakendada tööle piiratud ulatuses ning kergete tööde tegemiseks, mille liigid on ära toodud määruses "Alaealisele lubatud kergemad tööd".
Alaealisi ei ole lubatud rakendada tööle järgmistel juhtudel:
- töö ületab alaealise kehalisis või vaimseid võimeid;
- töö ohustab alaealise kõlblust;
- töö sisaldab ohte, mida alaealine ei suuda õigel ajal märgata ega ära hoida kogemuse või väljaõppe puudumise tõttu;
- töö taksitab alaealise sotsiaalset arengut või hariduse omandamist;
- töö ohustab alaealise tervist tööiseloomu või töökeskkonna ohutegurite tõttu.
Antud piirangud kehtivad absoluutsetena kõigi alaealiste suhtes sõltumata vanusest ja koolikohustusest. Tööandja poolt eespool toodud keeldude eiramine võib tuua kaasa väärteomenetluse. Konkreetsel alal töötamise korral ei tule lähtuda mitte töötamisest kui sellisest, vaid tehtava töö ohutusest ning raskusastmest.
Uue TLS kohaselt laiendati töötamise õigust 7-12-aastastele alaealistele (võrdluseks: vana korra kohaselt oli töölepingu sõlmimine alla 13-aastasega keelatud).
Alla 14-aastasega töölepingu sõlmimiseks tuleb tööandjal taotleda nõusolek tegevuskohajärgselt tööinspektorilt. Viimane tutvub nii alaealise töökoha kui ka töökohustustega. Koolis käimine on ja jääb alaealise kõige olulisemaks kohustuseks ja õiguseks. Alaealisega töölepingu sõlmimiseks nõusolekut andes teeb tööinspektor muuhulgas ka kindlaks, et töötamine ei takistaks lapsel koolikohustuse täitmist.
7-12-aastase lapse palkamine on lubatud vaid kultuuri-, kunsti-, spordi või reklaamitegevuse alal. Töökohustused peavad sealjuures olema lihtsad ja need ei tohi nõuda suurt kehalist või vaimset pingutust.
Töölepingu sõlmimiseks alaealisega on vajalik lapse tahe, lapsevanema nõusolek ning tööinspektori nõusolek.
Alaealiste piirangud töötamisel
0-5-aastane | TLS § 7 lg 1 alusel töö tegemine ilma eranditeta keelatud |
7-12-aastane | lubatud teha kerget tööd kultuuri, kunsti, spordi või reklaami alal töölepingu sõlmimiseks vaja seadusliku esindaja nõusolek töölepingu sõlmimiseks vaja tööinspektori nõusolek teatud juhul kaasata lastekaitsetöötaja |
13-14-aastane | lubatud teha tööd, mille puhul töökohustused on lihtsad ega nõua suurt kehalist ega vaimset pingutust töölepingu sõlmimiseks vaja seadusliku esindaja nõusolek töölepingu sõlmimiseks vaja tööinspektori nõusolek |
15-16-aastane | lubatud teha tööd, mille puhul on töökohustused lihtsad ega nõua suurt kehalist ega vaimset pingutust töölepingu sõlmimiseks vaja seadusliku esindaja nõusolek |
17-aastane | üldised § 7 lg 2 tulenevad piirangud töölepingu sõlmimiseks vaja seadusliku esindaja nõusolek |