Kutsehaigestumisest tulenevad kahjunõuded – mida saab tööandja teha oma õiguste kaitseks?

Foto: Shutterstock
PRO tellijale

On tõsi, et kutsehaigestumine ähvardab peamiselt suure füüsilise koormusega, korduvate liigutuste ja ülekoormust põhjustavate sundasendite profiiliga töötajaid. Seega ei pruugi füsioloogiliste ohuteguritega mitte kokku puutuvate töökeskkondade puhul oodata, et kutsehaigestumise teema võib tegelikult aktuaalseks muutuda peaaegu igas töökohas. Nimelt võib kutsehaigestumine olla põhjustatud väga erinevatest teguritest, sealhulgas olla respiratoorse iseloomuga (näiteks allergia, astma, kasvajatega seotud), nakkusliku või parasitoosse iseloomuga või olla kantud psühhosotsiaalsetest ohuteguritest (näiteks stressihäired). Samuti päädib töötaja kutsehaigestumine sageli tööandja vastu kahju hüvitamise nõude esitamisega.

Seega on igal tööandjal mõistlik kutsehaigestumisega seotud teemasid teadvustada. Kutsehaiguste ennetamise aluseks ja garantiiks on põhimõte “kodu olgu korras” ehk töötervishoiu- ja -ohutuse alased nõuded peavad olema järjepidevalt täidetud. Mida teha aga siis, kui töötajal on kutsehaigus juba tuvastatud või veelgi enam, postkasti saabub kahju hüvitamise nõue?

Olulised sammud tuleb teha juba enne kahjunõude saamist

Kutsehaigestumise kohta töötervishoiuarstilt teatise saamine toob kaasa kaks menetlust kutsehaigestumise asjaolude ja põhjuste väljaselgitamiseks: alati tööandja uurimise ning enamasti ka tööinspektsiooni uurimise. Uurimised kulgevad tavaliselt paralleelselt, seejuures küsib tööinspektsioon tööandjalt asjakohast informatsiooni (näiteks riskianalüüside, juhendamiste, tervisekontrolli korralduse jm kohta) ning võtab oma järelduste tegemisel muuhulgas arvesse tööandja poolt uurimise käigus esitatud andmeid. Tööandja peab silmas pidama, et temapoolse uurimise täiendavaks eesmärgiks on ka samalaadsete juhtumite kordumise vältimine ja vajalike abinõude rakendamine.

See lugu on PRO tellijatele.

Logi sisse või vormista tellimus hinnaga 3 € kuu:

Tutvumishind!

PRO 1 kuu (pikenev)

  • Ligipääs PRO portaalidele (RMP, Äri, DigiPro, Rikas ja E-kaubandus).
  • Üle 2000 raamatupidaja tööks vajaliku jooksvalt ajakohastatud tööriista, juhendi ja nõuande (sealhulgas üle 50 abitabeli).
  • RMP toimetuse korraldatud koolitustele soodustus vähemalt 25 eurot.
  • Ligipääsu Geeniuse seitsme teemaportaali tasulisele sisule.
  • Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigust veebis.
  • Ajakirja Digi paberväljaannet. Selle saamiseks saada palun oma aadress aadressile telli@geenius.ee. Paberajakirja saad tellida ainult Eesti aadressile.

26.99 € 3 € / kuu

Maksad esimesel kuul 3 €. Prooviperioodi järel jätkub tellimus hinnaga 26,99 € kuus. Soodushinnaga pakkumist saad kasutada ühe korra. See on automaatselt pikenev püsitellimus, mille saad igal ajal tühistada. Juhul kui kasutad tellimuse vormistamiseks mobiilimakset, lisandub hinnale 0,32€ teenustasu.

Tellija andmed

Sellise registrikoodiga ettevõtet ei leitud
Sisesta korrektne e-maili aadress
Sisesta korrektne mobiiltelefoninumber
Paroolid ei kattu
Tellimiseks nõustuge veebilehe kasutustingimustega
Maksan pangakaardiga Logi sisse
Sisesta SMS'ga saabunud PIN-kood

Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll