Sobivate töötajate leidmine järjest keerulisem

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tööpuuduse määr alanes eelmisel aastal 7,4%ni ja hõive kasvas 0,6%. Tegevusalade lõikes suurenes hõive enim veonduse ja laonduse, turismi ning info ja side valdkonnas. Hõivatute arv vähenes töötlevas tööstuses, põllumajanduses, finantssektoris, hariduses ja mäetööstuses. 

Tööhõive määr ehk tööga hõivatute osatähtsus tööealises rahvastikus on viimaste aastate jooksul kasvanud ja ulatus eelmisel aastal juba 2008. aasta tasemeni. Selle taga on lisaks hõive kasvule ka rahvaarvu kahanemine ja pensioniea tõus. 

Tagasihoidlikust majanduskasvust hoolimata pinged tööturul sel aastal suurenevad. Sobivate töötajate leidmine muutub järjest keerulisemaks, sest tööealine rahvastik ja töötute arv jätkavad alanemist. 2014. aastal vähenes nii tööealine rahvastik kui töötute arv 9000 inimese võrra. 

Konjunktuuriinstituudi jaanuarikuu küsitluse järgi tõid tööjõupuuduse kui tootmismahu suurendamise peamise takistuse välja 18% teenindusettevõtetest, 8% töötleva tööstuse ettevõtetest ja 3% ehitusettevõtetest. 

Hõive sellel aastal ilmselt veidi väheneb, sest nii tööjõu nõudlus kui -pakkumine vähenevad. Hõive alanemist on oodata põlevkiviõlitööstuses ja põllumajanduses/toiduainetööstuses, seda tänu nafta ja toidutoorme ülepakkumisele järgnenud hindade langusele. Hetkel teadaolevad koondamisplaanid nendes sektorites jäävad siiski suhteliselt tagasihoidlikuks, ulatudes ligikaudu 0,05 protsendini hõivatute koguarvust.

Allikas:  Swedbank

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll