Surve pikemale maksetähtajale on suurenenud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Krediidiinfo värskelt valminud 2012. aasta krediidipoliitika uuringust selgub, et enim on suurenenud 15 kuni 30-päevase maksetähtajaga arvete osakaal, moodustades kolmandiku kõikidest väljastatud arvetest. Suurenemine on toimunud just lühema tähtaja (8-14 päeva) arvelt.

Seega on pikenenud ka Eesti keskmine maksetähtaeg, mis on 14,2 päeva. Maksetähtaja möödumisest teavitatakse kliente peamiselt e-posti (81,1%) ning helistamise teel (76,3%).

Rekordiliselt suur osa ettevõtetest (89%) on üldiselt rahul oma klientide maksekäitumisega. Tähtaegselt tasub arveid 61% ettevõtetest ja 33% ettevõtetest tasub arved kuni 30-päevase hilinemisega ning 6% ettevõtetest hilineb üle 30 päeva. Eesti keskmine maksehilinemine on 10,1 päeva.

Uuringust selgub, et 70% ettevõtetest hindavad klientide krediidisobivust.

Mida vähem on ettevõttel kliente, seda tsentraliseeritum on otsustamine – krediite puudutavate küsimustega tegeleb peamiselt juht (74,3%). Mida rohkem kliente, seda enam rakendab ettevõtte kirjalikke krediidieeskirju (16%). Aastaga on esimene näitaja suurenenud ja teine vähenenud pea kolme protsendipunkti võrra.

Oluliseks krediidiotsust mõjutavaks finantsnäitajaks peetakse võlgu tarnijatele (94%), ostjatelt laekumata arveid (73%) ning lühi- ja pikaajalisi kohustusi (72%). Vähem mõju avaldavad krediidiotsusele käibe, kasumi ning omakapitali näitajad.

Uue kliendi krediteerimisel kontrollib ligi 73% ettevõtetest alati maksuvõlgnevusi maksu- ja tolliametile ning 64% allkirjaõigust. Ettevõtte omanikke ja juhatuse tausta uurib alati 62% ja võlgnevusi teistele ettevõtetele (maksehäireregistrist) 50% vastanutest.

Olemasolevate klientide tausta kontrollimist teostatakse kaks korda harvemini kui uue kliendi puhul, kuigi on teada, et lõviosa krediidikaotustest põhjustavad just pikaajalised partnerid. Enne krediidiotsuse langetamist kontrollib püsiklientide maksuvõlgasid alati 31% (2011. aastal 30%) ja maksehäireid alati 27% vastajatest (2011. aastal 24%).

Uuringuga saab lähemalt tutvuda Krediidiinfo kodulehel

Krediidiinfo AS teostab Krediidipoliitika uuringut alates 2007. aastast. Käesolev uuring viidi läbi ajavahemikul 01.02 – 06.02.2012. Valimisse kuulus juhuvaliku teel viis tuhat Eestis registreeritud ja tegutsevat ettevõtet.

Lisainfo: Alar Jäger, Krediidiinfo AS asedirektor, 665 9611, alar@krediidiinfo.ee

Allikas:  Krediidiinfo AS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll