1. maist tõuseb diislikütuse, maagaasi ja elektri aktsiis

Auto kütus diisel bensiin
Foto: Shutterstock

Mai esimesel päeval tõuseb diislikütuse aktsiis ca 7 protsenti, maagaasi aktsiis ligi 20 protsenti ning elektrienergia aktsiis 45 protsenti. Lisaks tõusevad veel mitmete teiste kütuste aktsiisid. Aktsiisitõus ei puuduta bensiini ega eriotstarbelist diislikütust.

Kui praegu on diislikütuse aktsiis 0,372 eurot liitri kohta, siis alates 1. maist on aktsiis 0,399 eurot liitri kohta. Eriotstarbelise diislikütuse aktsiis jääb ka edaspidi tänasele tasemele ehk 0,021 eurole liitri kohta.

Maagaasi aktsiis tõuseb 1. maist ca 20 protsenti. Samas suurusjärgus suureneb ka vedelgaasi aktsiis. Lisaks tõusevad mootorimaagaasi ja veeldatud olekus mootorimaagaasi aktsiis, kuid nende puhul on aktsiisitõus alla 5 protsendi.

1. mail suureneb ka elektrienergia aktsiis 45 protsenti. Kui praegu on elektrienergia aktsiismäär 1 euro ühe megavatt-tunni elektrienergia kohta, siis edaspidi on see 1,45 eurot.

Lisaks tõusevad mai algusest kerge kütteõli, raske kütteõli ja põlevkivikütteõli aktsiis.

Aktsiisitõusude eesmärk on viia aktsiisid järk-järgult samale tasemele, mis need olid enne COVID-19 viiruse levikust tingitud kriisi. Aktsiismäärad jõuavad kriisieelsele tasemele 2027. aasta 1. mail.

Vaata lisaks: 

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll