2. augustil võttis keskkonnaminister vastu patareidest ja akudest tekkinud jäätmete kogumise määruse muudatused. Määruse muutmine on tingitud patarei ja aku jäätmeid käsitleva EL direktiivi 2006/66/EÜ lõplikust ülevõtmisest ja EL määrusest (EL) nr 493/2012 lähtuvalt. Muudetud määrusesse lisati uue nõudena jäätmekäitlejatele kohustus arvutada ringlussevõtu sihtarvud vastavalt EL määruses nr 493/2012 sätestatud metoodikale ja esitada probleemtooteregistrile andmed eelmise kalendriaasta sihtarvude saavutamise kohta. Ringlussevõtu sihtarvud näitavad, kui palju aasta jooksul turule lastud patareisid ja akusid tuleb jäätmetena koguda ning ringlusse võtta.
Patarei- ja akujäätmete sihtarve hakatakse arvutama ühtse metoodika järgi
Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Määruse muudatuste kohaselt tuleb jäätmekäitlejal 2015. aastal esitada esimene aruanne 2014. aasta kohta. Täiendavalt täpsustatakse, et ringlussevõtu sihtarv arvutatakse vastavalt EL määruses toodud metoodikale ning et sihtarvude saavutamise hindamisel loetakse jäätmed tegelikult ringlusse võetuks alles siis, kui need on üle antud lõppkäitlejale, kes valmistab neist uue toote. Seni puudus ühtne sihtarvude arvutamise metoodika.
Määrus sisaldab ka muid muudatusi, nt muudetakse mõningaid mõisteid, samuti ei ole muudatuste kohaselt turustaja enam kohustatud oma müügikohas vastu võtma oluliselt saastunud või lekkivat mootorsõiduki patareid või akut. Sel juhul tuleb see patarei või aku viia lähimasse jäätmekäitluskohta, et saastunud või lekkiva patarei või aku vastuvõtmisel, hoidmisel ja edasisele käitlemisele suunamisel vältida keskkonna saastamist või ohtu inimese tervisele. Määrus jõustus 10. augustil.
Määruse muudatuste tekst Riigi Teatajas
Muudetud määruse terviktekst Riigi Teatajas
Määruse muutmise seletuskiri Eelnõude Infosüsteemis (EIS)
EL direktiiv 2006/66/EÜ Euroopa Liidu Teatajas (ingl k, pdf)
EL määrus nr 493/2012 Euroopa Liidu Teatajas (ingl k, pdf)
Allikas:
Keskkonnaõiguse Keskus SA
Märksõnad: aruandlus, jäätmeseadus