Tallinna müügimaks tekitab jaemüüjatele jätkuvalt segadust

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kuu aega pärast Tallinna müügimaksu kehtestamist on maks jaemüüjatele jätkuvalt segadust tekitav.

Eesti Tarbijateühistute Keskühistu juhatuse esimees Kati Kusmin ütles BNS-ile, et müügimaksuga seoses on selgemaks saanud ainult tubakatoodete maksustamine.

"Tallinna müügimaks rakendus 1. juunist, aga alles 11. juunil tuli linnavalitsuselt info, et sigarettide müük ei ole müügimaksu objekt, kuigi eelnevalt oldi jäigalt väljendatud vastupidist."

Kusmini sõnul on jätkuvalt segadust tekitav osade kaupade maksust vabastamine. "Nende kaupade grupeerimine ei kattu kaubanduse tavapärase kaubagrupi jaotusega. Kaalusime infosüsteemide ümberseadistamist, aga see osutus nii kulukaks, et esialgu teeme juunikuu arvestuse käsitsi."

Kui müügimaksu arvestust peab pidama ainult mõnes kaupluses, siis tehniliselt lihtsam oleks lisada üks protsent müügimaksu ka Tallinnast väljas asuvate kaupluste hindadele ja nende piirkondade ostjad kannataksid. "See oleks aga äärmiselt ebaõiglane ning me kanname praegu müügimaksu kulud ise ning tarbijate jaoks ei muutunud midagi," ütles ta.

Probleemne on Kusmini sõnul ka müügimaksu kuvamine kassatšekil.

"Kaupade netohind, siis müügimaks ja alles seejärel käibemaks. Kuidas tarbija sellest kassatšekist üldse aru peaks saama?" küsis Kusmin.

Kusmini sõnul oleks mõistlikum müügimaks lisada alles kassatšekil, mitte muuta kõiki hinnasilte kaupluses. "Seda aga ei luba jälle meie praegu kehtivad seadused, mille kohaselt peab ostjale näitama toote lõpphinda, mis sisaldab ka kõiki maksusid."

Ta märkis, et probleemne on füüsilise ja juriidilise isiku eristamine müügitehingu puhul maksuarvestuse osas.

"Selline eraldamine ei ole tavalises toidu- ja esmatarbekauba kaupluse praktikas lihtsalt reaalne. Seega ka juriidilised isikud on tõenäoliselt toidu- ja esmatarbekauplusest ostes sunnitud müügimaksu tasuma."

Mootorikütuse jaemüüja Neste peadirektor Ivar Kohv ütles BNS-ile, et vastupidiselt algselt linnaametnike poolt väidetule, kuid hiljem muudetud Tallinna linnavalitsuse määrusele, kehtib müügimaks ka mootorikütuste jaemüügile.

"Määruse rakendamisel on endiselt õhus rohkem küsimusi kui vastuseid."

Automaatjaamas on keeruline tuvastada, kas sularahaga või pangakaardiga tankija oli eraisik või juriidiline isik, viitas Kohv samuti Kusmini välja toodud probleemile.

"Kuna kütuseäris on käibed suured, on ka müügimaksust tekkiv lisakulu märkimisväärne," lisas Kohv.

Selveri direktor Andres Heinvelt märkis aga, et ettevõte koostas Selveri siseseks kasutamiseks müügimaksu rakendamist puudutava juhendi, mis kooskõlastati Tallinna ettevõtlusametiga. "Seega peaks kõik toimima korrektselt."

Esimest korda tuleb Tallinna müügimaks tasuda 20. juuliks.

Valitsus toetas neljapäeval riigikogu Reformierakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsioonide algatatud eelnõu, mis kaotab kohalike maksude seadusest müügimaksu ja paadimaksu.

Allikas:  BNS
Märksõnad:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll