Presidendi majandusnõuniku Heido Vitsuri sõnul on Eesti majanduses kõrgkonjunktuuri periood, kuid tema hinnangul palgakasv praeguses tempos lõpmatuseni jätkuda ei saa; tänavu esimeses kvartalis tõusis keskmine brutokuupalk 7,7 protsenti 1242 euroni.
“Palgakasv näitab seda, et Eesti majanduses on kõrgkonjunktuuri periood. Kas see tähendab ülekuumenemist või mitte on vaieldav, kuid lühiajalises perspektiivis on olukord hea. Nii nagu kõrgkonjunktuuris alati, on palkadel komme ka nüüd kasvada mõnevõrra enam, kui see pikaajalises perspektiivis kasulik oleks. Aga teha eriti paljut ja sealjuures kiiresti me siiski ei saa, sest kõrge hõivatuse tase ja konkurents tööjõu pärast ettevõtjatele ja ka riigiasutustele muud võimalust ei jäta,” ütles Vitsur BNS-ile.
“Kuid lõpmatuseni palgakasv sellises tempos jätkuda ei saa. Nii näiteks jäi suurima majandusharu, töötleva tööstuse palgakasv riigi keskmisele juba 1,1 protsendipunkti võrra alla, mis muuseas on tunnistuseks sellele, et meie juhtivate ettevõtjate ärrituse taga on peale maailmavaateliste emotsioonide ka midagi reaalsemat,” lisas presidendi majandusnõunik.
Samas märkis Vitsur, et eelolevatel kvartalitel palgakasv jätkub tõenäoliselt praeguses tempos, seda vaatamata sellele, et üksikutes madalama palgaga sektorites on palgakasv esimeses kvartalis mõnevõrra pidurdus.
Statistikaamet teatas teisipäeval, et keskmine brutokuupalk tõusis tänavu esimeses kvartalis aastaga 7,7 protsenti 1242 euroni, brutokuupalga aastakasv oli 0,2 protsendipunkti kiirem kui eelmises kvartalis. Keskmine brutokuupalk oli jaanuaris 1220 eurot, veebruaris 1213 eurot ja märtsis 1295 eurot.