10. oktoobril 2014. a algav Täiskasvanud Õppija Nädal sihib Eesti tööandjate hinnangul ühiskonna üht olulisimat valupunkti – Eesti tööinimese elujärge. Eesti tööinimesel on õigustatud ootus elujärje jätkuvaks paranemiseks, ainus teostatav tee selleni on elukestva õppimise ja arengu muutumine elustiiliks.
Töötav inimene on Eesti ühiskonna ainus ressurss, mis on meid teeninud kestlikult läbi kogu meie ajaloo. Viimase 20 aastaga on Eesti läbi teinud kiire arengu, kuid me pole oma elujärje poolest jõukatele lääneriikidele veel järele jõudnud. Paljude inimeste elujärg ei ole, hoolimata täiskohaga töötamisest, isegi kaugeltki rahuldav. Eesti inimestel on õigustatud ootus elujärje jätkuvale kasvamisele.
Valimiste-eelses kaardipõrgus üksteist alampalgapanustega üle bluffides võibki paista, et palgavaesuse probleemi lahendab riigikogu otsus homsest rikkaks hakata. Pärismaailmas kehtivad aga majandusseadused edasi ning inimeste palgatase sõltub sellest, kui kallilt on maailm valmis nende tööd ostma. Ehk ainus tegelik viis elada homme paremini kui täna on see, kui mõlemad – Eesti ettevõtted ja Eesti tööinimesed – õpime tegema järjest targemat tööd ning seda kallimalt müüma.
Ainus tee selleni on pidev areng kogu karjääri vältel, elukestva õppimise muutumine elustiiliks. Me pole elukestvas õppes osalemise näitajailt Euroopas küll viimaste hulgas, kuid neist riikidest kelle sarnaseks soovime saada, oleme pikalt maas. Jõukais ja edukais tööstusriikides osaleb elukestvas õppes aktiivselt iga kolmas-neljas töötaja, siis Eestis iga kaheksas.
Õppida, areneda ja rohkem maailmale müüa tuleb nagunii, kuid kevadel algava valitsemisperioodi otsustest sõltub, kas meie ühiskond teeb seda otsustavalt ja kiirelt, või aegamööda, isevoolu teed kulgedes, kui muud enam üle ei jää. Eesti tööandjate hinnangul tuleb otsustav pööre teha sihikindlalt ja kiiresti, et otsustavalt taaskäivitada Eesti majandus uue hoo ja konkurentsivõimega. Meie nägemuses peaks algava valitsemisperioodi lõpuks elukestvas õppes osalema vähemalt 20% tööealisest elanikkonnast.
Konkreetsete sammudena ootavad Eesti tööandjad riigilt, et investeeringuid töötajate kvalifikatsiooni koheldaks võrdselt teiste investeeringutega. See tähendaks, et töötajate õppimisse ja arengusse panustatud raha ei maksustataks erisoodustusmaksuga, vaid vastupidi, et maksusüsteem muudaks elukestvas õppes osalemise motiveerivaks nii töötajale kui tööandjale.
Avaldame Täiskasvanud Õppija Nädala puhul siirast tänu kõigile inimestele, kes on enese arengu ja konkurentsivõime juhtimise enda kätte võtnud!
Toomas Tamsar
Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja