CV-Online’i palgaootuste analüüsist selgus, et naiste palgaootus sama ametipositsiooni puhul on keskmiselt 15% väiksem kui meestel.
Tihtilugu on meedias palgalõhe teemat põhjendanud eeskätt naiste töötamisega madalamalt tasustatud positsioonidel. CV-Online’i andmebaasi palgaootuste analüüs aga näitab, et tegelikkuses on peamiseks põhjuseks see, et sama töö puhul on naiste palgaootus märgatavalt madalam ja sellest tulenevalt on madalam ka makstav palk. Alles seejärel tulevad muud põhjused, nagu see, et rohkem mehi töötab juhtivatel positsioonidel. Siinkohal võiks näiteks öelda, et ootused võivadki olla erinevad ning seejärel tegime analüüsi CV-Online’i palgauuringutekeskkonna Palgad.ee info põhjal. Tuli välja, et samal positsioonil töötavate naiste palk meeste omast keskmiselt 12% madalam. Seega vahe on isegi pisut väiksem kui palgaootuste puhul, ent on vahe suurusjärk on ikkagi sama.
Kui siia kõrvale võtta Statistikaameti andmed, on meeste ja naiste palgalõhe eelneval paaril aastal olnud veidi alla 25%, seega umbes poole sellest võib panna naiste madalama palgaootuse arvele. Iseküsimus aga on, millest tuleneb naiste madalam palgaootus ja kas see on ka kuidagi ratsionaalselt põhjendatav – miks naised saavad sama töö eest keskmiselt 12% väiksemat tasu? Kui see 12% arvudesse panna, siis on vahe täiesti arvestatav – sama töö eest saab mees 1000 eurot, naine 880 eurot. Meie hinnangul on see üks esimestest küsimustest, millega on vaja tegeleda, kui me räägime palkade tõstmisest – esmalt võiks toimuda palkade ühtlustamine sugude lõikes. Raske on uskuda, et keskmine samal positsioonil töötav mees on naisest (oluliselt) produktiivsem.
Palgalõhe populaarsematel positsioonidel Palgad.ee keskkonnas:
Meeste ja naiste palkade erinevus
Ametikoht
Palgad.ee on CV-Online’i mais avatud palgauuringute keskkond, kuhu on oma palgainfo sisestanud juba üle 14 000 inimese. Palgad.ee eesmärk on anda tööotsijatele ja hetkel töötavatele inimestele ülevaade Eesti tööturu palgatasemetest. Palgauuringut tehakse enam kui 500 positsiooni kohta ning uuringus osalemine ning palgainfo saamine on tasuta. CV-Online’i palgaootuste analüüs põhineb andmebaasi viimase kahe aasta statistikal ehk üle 120 000 CV-sse sisestatud palgaootusel.
Nüüd tõstatubki küsimus: millest tuleneb vahe samal positsioonil töötava naise ja mehe palganumbris – kas see on kinni ainult julguses küsida, on seal veel mõni objektiivne põhjendus? Samuti milles on kinni madalam palgaootus – on selle taga naiste alalhoidlikum loomus või on see hoopis kuidagi teistmoodi selgitatav?