Ligi 1300 alaealise pangakontod on seotud kiirlaenudega

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eesti suurim pank Swedbank tuvastas hiljuti, et ligi 1300 alaealise pangakontot on tarvitatud kiirlaenu võtmiseks või tagasimaksmiseks, kirjutavad Postimees ja Eesti Päevaleht.

Neist omakorda ligi 600 kontot kuulusid lastele, kes on nooremad kui 13 aastat ehk käivad lasteaias, algkoolis või põhikooli nooremates klassides.

Swedbank jõudis leiuni ühe loterii korraldamisega. See oli mõeldud lastele, kes maksavad sageli koolikaardiga, mis on pangatoode kuue- kuni 12-aastastele lastele. Koolikaart lubab maksta ostude eest ja võtta välja sularaha ning teha makseid pangaautomaatides.

Võitjate loosimisel märkasid pangatöötajad, et mitme alaealise konto oli seotud kiirlaenuga. Seepeale lasi pank analüüsida kõiki alaealiste kontosid. "Selgus kurb tõsiasi, et selliseid kontosid on kokku 1290," ütles panga kommunikatsioonijuht Kristi Roost.

Muidugi ei võtnud SMS-laene lapsed, sest laenukontorid ei tohi neile laenu anda. Küll aga saavad laste pangakontosid ja pangakaarte tarvitada lapsevanemad. "Põhimõtteliselt on tegu lapse identiteedi kasutamisega, millest jääb alaealise krediidiajalukku maha jälg, mis võib hiljem takistada laenu saamist," selgitas Roost.

Probleem pole võõras ka teisele suurpangale SEB-le. "Oleme laene analüüsides samuti näinud, et vanemad kannavad laste kontodele suuri summasid, mis ei ole taskuraha," ütles panga eraisikute suuna arendusjuht Triin Messimas. "See on rumal käitumine, mille eesmärk on oma kohustusi varjata. Inimesed loodavad, et pank ei uuri, kuhu raha läheb. Aga me tahame teada, kas tegemist on siduvate kohustustega, kui näeme, kuidas laste või lähedaste kontodele kantakse regulaarselt suuremaid summasid."

Messimase hinnangul sellised kiirlaenud lapse krediidiajalugu siiski ära ei riku, sest nemad pole laenu võtnud.

Swedbank võtab laste kontode ärakasutamist tõsiselt. Esmaspäeval toimus pangas koosolek, millel pank otsustas täiendada teenuste osutamise üldtingimusi. Kristi Roosti sõnul tahab pank tingimuste muutmisega juhtida kiirlaenuettevõtete tähelepanu tõsiasjale, et selline käitumine ei ole pangale vastuvõetav. "Loodame, et seadusandja võtab samuti lähiajal midagi ette kiirlaenajate tegevusega ja järelevalvega selle üle," lisas ta.

"On üsna laialt levinud, et võlgnik kasutab ka teise inimese pangakontot," kinnitas ka üks tuntud kohtutäitur. "Võlgnikud kasutavad nii laste, sugulaste kui ka firmade pangakaarte."

Sageli kasutatud viis on ka pensioni maksmine kolmanda inimese kontole. Eriti levinud on see siis, kui võlgnikust pensionär käib tööl ja saab palka. "Sellised olukorrad oleks välistatud, kui seadus keelaks kanda võlgnikule raha kolmandate isikute kontodele," ütles kohtutäitur.

Allikas:  BNS
Märksõnad:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll