Sotsiaal- ja rahandusministeerium asuvad koostama pensioniea tõstmise mõju hinnangut, plaan tõsta pensioniiga 65. eluaastani seisab neljapäeval valitsuses heakskiidu saanud Eesti konkurentsivõime kavas.
Sotsiaalminister Pevkuri sõnul on ministeeriumidel vaja teha hinnangud ja rahalised arvestused, kuidas pensioniea tõstmine täpselt toimuma hakkab. "Kui need mõju hinnangud on valmis, siis saab tulla valitsusse vastava eelnõuga," ütles minister valitsuse pressikonverentsil.
Eesti konkurentsivõime kava aastateks 2009-2011 näeb ette nii naiste kui meeste pensioniea tõstmise 2024. aasta lõpuks 65. eluaastani. Pensioniiga plaanitakse hakata tõstma kolme kuu võrra alates 2017. aastast.
Kava näeb ette ka sotsiaalmaksu piirmäära kehtestamise. Kava ajakirjanikele tutvustanud riigikantselei strateegiadirektori Keit Kasemetsa sõnul on vastav eelnõu rahandusministeeriumis koostamisel ja peaks lähiajal valmima.
Kasemetsa selgituse järgi on sotsiaalmaksu piirmäära kehtestamine tööandjatele mõistlik, kui inimene töötab mitmel ametipostil. Piirmäär toetab väiksema tootlikusega sektoreid, aidates kaasa tööhõive tõstmisele.
"Sotsiaalmaksu piirmäära lae kehtestamine annab investoritele ja töökohtade loojatele positiivse signaali," märkis Eesti Kaubandus- ja Tööstuskoja peadirektor Siim Raie.
Konkurentsivõime kava seab eesmärgikas taastada 15-64-aastaste seas 63,5-protsendine üldine tööhõive 2011. aastaks. 63,5-protsendine oli tööhõive viimati selle aasta teises kvartalis, kuid on pärast seda vähenenud.
Kasemetsa sõnul on uute töökohtade loomine selgelt seotud Eestisse tehtavate välismaiste otseinvesteeringutega. "Riik ei plaani kunstlikult töökohti luua, vaid teha seda läbi ekspordi ja investeeringute," märkis ta.
Konkurentsivõime kava keskendub ka ekspordialase hariduse edendamisele ülikoolides. Olulisel kohal on kavas teadus- ja arendustegevus – strateegia eesmärk on tõsta doktorikraadi kaitsvate üliõpilaste arvu.