Möödunud aastal ettevõtjate tublisti kosunud optimism maailma majanduse arengu suhtes on viimasel ajal tegemas vähikäiku. Ootused 2015. aasta väljavaadetesse hakkasid lahtuma juba mullu IV kvartalis.
Grant Thorntoni viimane uuring International Business Report vahendab, et kui 2014. aastal oli rohkem kui 35 riigi ettevõtete juhtide ärioptimism (ootused oma riigi ja ettevõtte majandusväljavaadetele) ehk optimismi indeks* 41% (2013. aastal 28% ja 2012 aastal 12%), siis möödunud aasta IV kvartalis kukkus optimismi indeks 35-le protsendile. Selle põhjuseks on eelkõige nafta hinna madal tase, ebakindlus eurotsoonis, Ukraina sõda ning Hiina majanduskasvu aeglustumine.
Murelapsed: nafta hind, nõrk Euroopa, sõda Ukrainas
"Nafta hinna volatiilsus teeb suurt muret: hinnad kukkusid detsembris viie aasta madalaimale tasemele ning kuigi odavamast naftast lõikavad kasu näiteks tootmis- ja transpordisektori ettevõtted, siis teisalt tähendab see paraku probleeme energiaettevõtetele ja olulistele turgudele nagu Venemaa ja Lähis-Ida," mainis Grant Thorntoni maksuvaldkonna juht Francesca Lagerberg.
Tema sõnul on murettekitav ka deflatsioonioht eurotsoonis, kus pole korralikku majanduskasvu aastaid nähtud. Lisaks püsib töötus kõrgena ja Kreeka valitsusvahetus võib taas lõkkele puhuda võlakriisi. Ka Hiina majanduskasv on aeglustunud. "Kokkuvõttes on 2015. aasta väljavaated stabiilsusest kaugel," lisas Lagerberg.
Pessimistlikud soomlased, optimistlikud hindud
Nii on ka loogiline, et ärijuhtide ootused 2015. aastaks on varasemaga võrreldes madalseisus. Kõige pessimistlikumad on on soomlased, prantslased, argentiinlased ja jaapanlased, kuid ka Eesti ettevõtted leiame pessimistide edetabelist 9. kohalt. Kõige optimistlikumad on aga India, Iirimaa, Uus-Meremaa, Austraalia ja Suurbritannia ärijuhid. Euroopa Liidu riikide tulemusi vaadates jääb silma, et eurotsooni riikides on ootused pessimistlikumad kui EL-is tervikuna.
Eesti ettevõtjaist ootavad 2015. aastal käibe kasvu pooled ning kolmandik usub käivet samale tasemele jäävat. Kasumi kasvu prognoosib 34% ja kahanemist 16% juhtidest. Oma toodangu eksporti arvab tänavu suutvat suurendada 16% ettevõtjaist ning samale tasemele jääb see kolmandiku arvates. Kui võrrelda neid andmeid mullu III kvartalis tehtud uuringuga, siis ootused nii käibe kasvule kui ka ekspordi suurendamisele olid IV kvartaliks rohkem kui 10% võrra vähenenud. Samas suurusjärgus kahanes ka üldine optimism riigi majanduse käekäigu suhtes.
Hoopis suuremad ootused ekspordi kasvule on aga teistes Balti riikides: Lätis usub oma ettevõtte ekspordi suurenemisesse 26% ja Leedus 36% ettevõtjatest.
Raporti saab alla laadida siit.
Grant Thornton International Business Report (IBR) uuring annab kord kvartalis ülevaate rohkem kui 35 riigis tegutsevate ettevõtjate ootustest riigi majanduse ja oma ettevõtte käekäigu suhtes. Ootusi 2015. aasta käekäigu kohta koguti 2 500 juhilt 2014. aasta IV kvartalis.
*Optimismi indeks koosneb ettevõtete juhtide hinnangust kolmele valdkonnale: riigi majanduse väljavaated, enda ettevõtte kasvuväljavaated ning kavatsused ettevõtte personali kas suurendada, vähendada või hoida samal tasemel järgmise 12 kuu jooksul.