Mida peaks FIE tegema enne majandusaasta lõppu?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kõikidel FIEdel loetakse majandusaastaks perioodi 1. jaanuarist 31. detsembrini, muid valikuvõimalusi, nagu spetsiifiliste tegevusvaldkondadega äriühingutel (soojusenergia tootmine, teatud turismiteenused jm.), FIEdel ei ole. Samuti ei saa FIE alla poole aasta pikkust esimest tegevusperioodi liita järgneva majandusaastaga.

Majandusaasta lõpu lähenedes muutuvad FIE jaoks aktuaalseks 2 olulist teemat: raha paigutamine erikontole ning optimaalse suurusega sotsiaalmaksu väljaarvestamine ja tasumine.

Kui ettevõtluse aastakasum paistab kujunevat suuremaks, kui isiklike kulude katmiseks tarvis ning oma ettevõtluse arendamiseks oleks järgnevatel aastatel tarvis suuremaid väljaminekuid teha, on otstarbekas paigutada osa raha FIE erikontole.

Erikonto ja raha liikumine sellel peavad vastama järgmistele tingimustele:
1) konto peab olema avatud pärast 2001. aasta 1. jaanuari;
2) erikontole kantakse kümne tööpäeva jooksul, alates laekumisest, ainult ettevõtluse tuluna arvestatud summad ja seoses ettevõtlusega seaduse alusel saadud toetused – see tähendab, et näiteks mujalt saadud palgatulu või pärand ei ole erikontole kandmiseks sobiv. Kindlasti tuleb jälgida, et ettevõtlustulude laekumisest pärast 10 tööpäeva möödumist enam seekord laekunud raha erikontole ümber paigutada ei tohi, vaid selleks tuleb oodata järgmist laekumist.
3) erikontol oleva summa kasv maksustamisperioodil ei ületa maksumaksja sama maksustamisperioodi ettevõtlustulu ja seoses ettevõtlusega seaduse alusel saadud toetuste summat, millest on tehtud §-s 32 lubatud ettevõtlusega seotud mahaarvamised – see tähendab, et erikontol oleva summa aastane kasv ei tohi ületada ettevõtluse sama aasta kasumit.

Ega FIE ettevõtluse tulud ei peagi seejuures tingimata kõigepealt laekuma FIE n.ö. tavakontole, et FIE siis ise vajaliku summa 10 tööpäeva jooksul oma erikontole ümber paigutaks. FIE võib ka kliendile esitatava arve peale kohe erikonto numbri kirjutada, et klient arve otse erikontole tasuks. Et  n.ö. tavakontole tasuma harjunud püsiklient ei eksiks, võiks arve esitamisel sellele tema tähelepanu juhtida.

FIE ettevõtlustulu deklaratsioonil (vorm E) kajastatakse erikonto saldo muutus Tabelis 2. Samasse tabelisse kantakse ka erikonto number; konto aastavahetuse seisu on Maksuametil õigus pangast kontrollida. Erikonto saldo muutuse võrra korrigeeritakse FIE ettevõtluse aastatulemit: kui ettevõtja on investeeringuteks raha erikontole kogunud ja erikonto saldo kasvas, siis maksustatavat kasumit sellevõrra vähendatakse. Kui ettevõtja on erikontolt raha välja võtnud ja saldo kahanes, siis maksustatav kasum sellevõrra suureneb. Vastav arvestus toimub vormi E ridadel 6-8.

Kui FIE planeerib uuel aastal tegevust jätkata osaühinguna, tuleks vaba raha pigem kulutada põhivara ostuks. Vara mitterahalise sissemaksena üleandmist äriühingule ei maksustata, kui eesmärgiks on ettevõtluse jätkamine. Erikontol olevat raha aga ei saa maksuvabalt kasutada rahalise sissemakse tegemiseks äriühingusse.

Kui uuel aastal on plaanis ettevõtluse lõpetamine, ei ole erikontole raha paigutamine otstarbekas, kuna lõpetamise hetkel erikontol olev summa lisatakse viimase tegevusaasta ettevõtlustulule.

Pärast erikontole raha paigutamist või mittepaigutamist tuleks igal FIE-l kindlasti detsembrikuus välja arvutada oma prognoositav kasum aastalõpu seisuga. Selleks peab kindlasti FIE kulude-tulude arvestus olema järje peal ning enam-vähem prognoositav ka enne aastalõppu lisanduv kasum.

Näide:
FIE tulud 15. detsembri seisuga on 150 000 EEK.
FIE kulud 15. detsembri seisuga on 80 000 EEK.
Seega kasumit on 15. detsembri seisuga teenitud 70 000 EEK.

FIE prognoosib, et detsembri viimastel nädalatel teeb ta veel ettevõtluse tarbeks kulusid 2000 EEK eest ja laekub 5000 EEK ettevõtluse tulusid. Seega aastakasum peaks kujunema 70 000 + 3 000 EEK = 73 000 EEK suuruseks.

Kui FIE on lõppeval aastal paigutanud raha erikontole või kavatseb seda veel viimaste laekumiste abil teha, kujuneb maksustatav kasum erikontol oleva summa suurenemise võrra väiksemaks, kui ei, jääb maksustatava kasumi suuruseks 73 000 EEK.

Kui FIE on erikontolt sinna varasematel aastatel paigutatud raha kasutanud ning erikonto saldo on vähenenud, suureneb saldo muutuse võrra maksustatav kasum.

Kui maksustatava kasumi suuruseks jääb 73 000 EEK, on optimaalse suurusega 2005.a. sotsiaalmaksuks 73 000 :1,33 x 0,33 = 18 113 EEK.

Aga FIE sotsiaalmaksu juurdemaksmise tähtaeg on ju järgneva aasta 1.oktoober? Seda küll, kuid kui FIE jätab sotsiaalmaksu tasumise uude aastasse, ei lähe sotsiaalmaks enam lõppeva aasta kuludesse, maksustatav kasum jääb sellevõrra suuremaks ning sotsiaalmaksu tuleb maksta veelgi rohkem!

Praegusel juhul jääb FIE kasumiks 73 000 – 18 113 = 54 887 EEK. Sotsiaalmaks 33% sellest on 18 113 EEK.
Kui sotsiaalmaksu tasumine jätta järgmisse aastasse, jääks FIE kasumiks 73 000. Sotsiaalmaks 33% sellest oleks 24 090 EEK.

Enamus FIEsid on tasunud aasta jooksul avansilist sotsiaalmaksu iga kuu eest 231 EEK, kokku 2 772 EEK. Seega tuleks arvesse võtta ka juba tasutud sotsiaalmaks ning detsembris oleks vaja tasuda (73 000 x 0,33 – 2772) : 1,33 = 16 028.57 EEK. Kasumi suuruseks jääb 73 000- 16 028.57 = 56 971.43 EEK. Sotsiaalmaks 33% sellest on 18 800.57 EEK, millest 2 772 EEK on tasutud avansiliste maksetena ning ülejäänu tuleks tasuda detsembris. Maksude tasumine toimub täiskroonides, seega tuleks juurde maksta 16 029 EEK.
           
Aastalõpp võib tekitada FIE jaoks küsimusi, kas mingi osa aastalõpu peo kuludest või mõned kingitused oleks võimalik kanda ettevõtluse kuludesse.

Kui FIE-l on palgatöötajaid või püsikliente, kellele FIE korraldab aastalõpupeo, loetakse peoruumide rent ja kaunistamine ettevõtluse kuludeks, mitte kingituseks. Oma töötajate toitlustamine ning tarbimisväärtust omavad kingitused loetakse erisoodustusteks ning maksustatakse vastavalt. Külaliste või äripartnerite vastuvõtmisel tehtud toitlustamise, majutamise, transpordi või kultuurilise teenindamisega seotud dokumentaalselt tõendatud kulusid võib maksustamisperioodi ettevõtlustulust maha arvata mitte rohkem kui 2% ettevõtluse kasumist (Tulumaksuseaduse § 33).

NB! Uuel aastal ootavad oluliste sotsiaal- ja tulumaksumuudatustena ees: minimaalse sotsiaalmaksukohustuse suurenemine kahekordseks, 462 kroonini kuus; tulumaksuvaba miinimumi suurenemine 2000 kroonini kuus (24 000 aastas) ja tulumaksumäära alanemine 23%-ni.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll