Töövõimetuspension ja FIE

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

KÜSIMUS:
Kui saan riigi poolt pensioni ja registreerin end FIE-ks, kas siis pean maksma ka sotsiaalmaksu? Olen 25 a. liiklusavarii tagajärjel töövõime kaotusega, saan riigi poolt toetust.

VASTUS:

Üldinfo: Vähemalt 40%-lise töövõime kaotusega isikute minimaalse sotsiaalmaksu tasub riik.Kuna vähemalt 40%-line töövõimetus on nagunii töövõimetuspensioni saamise aluseks, ei pea enam eraldi töövõime kaotuse suurust mainima; kontrollitakse vaid töövõimetuspensioni saamise õigust.

Sotsiaalmaksuseaduse § 6. Sotsiaalmaksu maksmise erijuhud:
lg (1) Riik maksab sotsiaalmaksu järgmiste isikute eest:
5) äriühingu, mittetulundusühingu, sihtasutuse või füüsilisest isikust ettevõtja töötaja, kes saab töövõimetuspensioni, käesoleva paragrahvi lõikes 3 sätestatud tingimustel;

lg (3) ütleb: Käesoleva paragrahvi lõike 1 punktis 5 nimetatud isikule makstud käesoleva seaduse § 2 lõike 1 punktis 1 nimetatud tasu osalt, mis ületab käesoleva seaduse §-s 21 sätestatud kuumäära, maksab sotsiaalmaksu käesoleva paragrahvi lõike 1 punktis 5 nimetatud äriühing, mittetulundusühing, sihtasutus või füüsilisest isikust ettevõtja. Kui käesoleva paragrahvi lõike 1 punktis 5 nimetatud isik on töösuhtes mitme samas punktis nimetatud äriühingu, mittetulundusühingu, sihtasutuse või füüsilisest isikust ettevõtjaga, maksab riik sotsiaalmaksu tööandja eest, kes tulumaksu kinnipidamisel arvestab maksuvaba tulu tulumaksuseaduse § 42 lõigete 1 ja 2 kohaselt.

Lahtiseletatult tähendab see, et riik maksab iga kuu töövõimetuspensioni saaja sotsiaalmaksu miinimumi (2006.a. 462 EEK kuus, 2007.a. 1500 x 33% = 495 EEK kuus). Minimaalset sotsiaalmaksu ületavalt osalt tasub sotsiaalmaksu tööandja. Seejuures võib töövõimetuspensioni saava töötaja tööandjaks olla ka FIE.

Kui töövõimetuspensioni saajal on mitu tööandjat, on riigi poolt makstav sotsiaalmaks selle tööandja privileeg, kelle juures arvestatakse töötaja tulumaksuvaba miinimum.

FIE, kes saab töövõimetuspensioni, ei pea tasuma sotsiaalmaksu avansilisi makseid, kuid peab tasuma sotsiaalmaksu 33% ettevõtluse maksustatavast aastakasumist.

Minimaalset sotsiaalmaksu töövõime kaotusega FIE enda eest riik ei tasu, rikkudes seega kodanike võrdse kohtlemise põhimõtet ning "karistades" neid Eesti Vabariigi kodanikke, kelle tervis võib-olla palgatööd leida ei võimalda. Töövõimetuspensioni suurus reeglina äraelamist ei võimalda, kuid niipea, kui isik leiab võimaluse ettevõtlusega pensionilisa teenida, lõpetab riik tema eest minimaalse sotsiaalmaksu maksmise. Eetiline oleks, et ka töövõimetuspensionärist FIE eest tasuks minimaalse sotsiaalmaksu riik (osaühingu ainuomaniku eest tasub) ning  Maksu- ja Tolliamet võtaks riigi poolt  tasutud sotsiaalmaksu arvesse FIE ettevõtluse aastakasumi alusel arvestatava sotsiaalmaksu suuruse määramisel. Praegune kord  on töövõimetuspensionäridest FIE-sid diskrimineeriv ning vastuolus põhiseadusega, sest rikub kodanike võrdse kohtlemise põhimõtet. Põhiseadus peaks aga olema ülim võrreldes maksuseadustega ning seadused tuleks kooskõlasse viia.

Niisiis: äriühingute, FIE-de, mittetulundusühingute ja sihtasutuste, kus põhikohaga töötaja eest, kelle töövõime kaotus on 40% või enam, maksab riik sotsiaalmaksu eelarveaastaks riigieelarvega kehtestatud kuumääralt.

Alates 1.juulist 2006 ei ole enam ettevõtte kandmist vastavasse äriühingute, mittetulundusühingute ja sihtasutuste sotsiaalministri poolt kinnitatavasse nimekirja tarvis taotleda.

Küll aga tuleb igakuiselt  Sotsiaalkindlustusametile esitada vastav taotlus (sarnane endise vormiga ESD)
Taotluse vorm on leitav internetist http://www.ensib.ee/

Taotlusel näidatakse tööandja andmed, töövõimetuspensioni saaja nimi ja isikukood, töösuhte (riigipoolse maksekohustuse) algus (vajadusel ka lõpp) ja maksusumma.  Taotlus riigipoolse sotsiaalmaksu maksmiseks esitatakse hiljemalt palga arvestamise kuule järgneva kuu  2.kuupäevaks Sotsiaalkindlustusameti aadressil Lembitu 12, Tallinn 15092.

Töövõimetuspensioni saavatel isikutel on veel üks soodustus: õigus seitsmele lisapuhkepäevale aastas, mille eest tasub riik. Pensioniamet maksab seitsme puhkepäeva tasu ka FIE-le, kuigi neil puudub kontrollimeetod FIE keskmise päevatulu kontrollimiseks. Õiglane oleks keskmine päevatulu arvestada möödunud aasta vorm E alusel.

Lisapuhkuse päevade kohta tuleb Pensioniametile esitada vastav andmik, "Andmik riigieelarve vahenditest puhkusetasu ja palga hüvitise taotlemiseks",  kuhu tuleb märkida FIE andmed, puhkusepäevade arv ja summa ning oma pangaarve number.
Ka selle andmiku leiab internetist http://www.ensib.ee/
Tallinna Pensioniameti vastav osakond, kuhu andmik saata tuleb, asub Paides, aadress: Tallinna Pensioniameti Paide osakond, Pärnu 58, Paide.

Teema on tõstatatud riiklikus kodanikualgatuse portaalis.
Kommenteerida ja toetada saab siit..

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll