Asjakohase kauba märgistuse ja kasutusjuhendiga väldid hilisemaid pretensioone

Arvatavasti soovib iga kaupleja, et tema kliendid oleksid ostetud kaubaga rahul ning ka edasiste ostutehingute sooritamisel eelistaksid just teda. Tarbijale sujuva ja sihipärase kasutajakogemuse tagamiseks tuleb pakutavate toodetega anda ostjale kauba kohta piisavat teavet. Kasutusjuhend võimaldab tarbijal kasutada kaupa ohutult, sihipäraselt ja säästlikult ning selgitada, kuidas kaupa õigesti kokku panna, paigaldada, ühendada, hooldada või säilitada.

Kaupleja kohutus anda ostjale kauba omaduste ja kasutamistingimuste kohta üksikasjalikku teavet tuleneb tarbijakaitseseadusest. Kauba ostul asjakohase teabe andmisega saab kaupleja välistada võimlikud hilisemad pretensioonid ostetud kauba kohta.

Arvestades kauba liiki, omadusi ja otstarvet tuleb lisaks kauba nimetusele esitada tarbijale järgnev teave:

  • kauba kogus või mõõtmed rahvusvahelise mõõtühikute süsteemi asjakohastes mõõtühikutes;
  • kauba koostis ja koostisosade kogused;
  • juhised kauba pesemiseks, puhastamiseks ja hooldamiseks;
  • juhised kauba kasutamiseks ja kauba säilitamise tingimused;
  • hoiatused ja ettevaatusabinõud kauba kasutamise või hävitamisega seotud ohtude vältimiseks;
  • kauba säilimisaeg;
  • põhilised tehnilised andmed kauba kohta.

Lisaks kauba kohta teabe andmisele, tuleb tehniliselt keerukale ja kasutamisel erioskust nõudvale kaubale anda kaasa ka kasutusjuhend. Reeglina peab toote kasutusjuhend olema tootega samas pakendis. Juhul kui kaup koosneb mitmest osast, siis lisatakse kasutusjuhendisse loetelu kauba juurde kuuluvatest osadest. Võõrkeelne juhend peab olema tõlgitud eesti keelde ja olema üheselt arusaadav. Kasutusjuhend võib olla paberkujul, muul püsival andmekandjal või tarbija nõusolekul saab selle kättesaadavaks teha muul viisil, näiteks avaldades selle kaupleja veebilehel.

Kauba kohta vajaliku teabe andmine ja kasutusjuhendi tagamine aitab tarbijal vältida ka hilisemaid vaidlusi kauplejaga. Samuti on hõlbustatud pretensioonide lahendamine kauba võimaliku väärkasutuse puhul, sest kaupleja on teinud endast kõik võimaliku, et tagada tarbijale teave kauba kasutamise eripäradest.

Soovitusi kauplejale:

  • Veendu, et sinu müügikohas pakutavad tooted on varustatud eestikeelse teabega ja vajadusel eestikeelse kasutusjuhendiga.
  • Pane tähele, et eestikeelse teabe esitamisel ei tohi algupärane teave olla kaetud täiendava teabe, pildi või kleebisega või mõnel muul viisil.
  • Hulgimüüjalt kaupa tarnides arvesta, et kauba puuduliku märgistuste eest vastutab kaupleja, kes kauba tarbijale müüb.
  • Juhi tarbija tähelepanu tema kohustusele tutvuda ja järgida kauba kasutusjuhendit.
  • Olenevalt kauba eripärast võivad sellele kehtida lisaks tarbijakaitseseaduse nõuetele ka erinõuded muudest seadustest. Enne kauba turustamist, vii end kurssi asjassepuutuvaga!
  • Nõu saamiseks saad pöörduda Tallinna tarbijakaitse infopunkti poole.

Märgistusest ja kasutusjuhendist loe lähemalt :

Allikas:  tallinn.ee

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll