Ettevõtlustoetus, hüva nõu või finantseering – kõike saab, kui oskad õigest kohast õigesti küsida

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kui jututeemaks tuleb Eesti ettevõtjasõbralik keskkond, kuuleb ikka väiteid, et alustavad ettevõtted saavad tugineda ainult pere, sõprade ja tuttavate toele. Arvan, et need tulevad pigem teadmatusest kui kellegi vahetust negatiivsest kogemusest.

Eestis hoogustus ettevõtete asutamine juba eelmise aasta alguses, kuna siis muutusid ettevõtte asutamise tingimused oluliselt leebemaks. Ehkki olukord on nüüdseks taas stabiliseerunud, on laenutaotluste arvu suurenemine tulnud eelkõige varem asutatud ettevõtete arvelt. Püüan alljärgnevalt tuua välja erinevaid rahastamisvõimalusi, mida saab kasutada ka alustav ettevõtte, samuti aspekte, mis tuleb ettevõtjal enne erinevate toetuste jaoks taotluste esitamist läbi mõelda ja ette valmistada.
 
Nii nagu laenude ja teistegi finantseerimisteenuste juures, tasub ka toetuse taotlemisel oma soovid esmalt põhjalikult läbi kaaluda. Alustava ja juba tegutseva ettevõtte vajadused-võimalused on mõistagi erinevad. Rääkimata ettevõtlikest inimestest, kes on endalegi ootamatult sattunud töötukassa nimekirja – nemad peaksid igal juhul alustama konsultatsioonist ja hea nõu küsimisest. Ka selliseks puhuks on olemas spetsiaalsed toetused ettevõtlusega alustamiseks, mille kohta saab teavet töötukassa kodulehelt.
 
Sõltumata sellest, millises faasis ollakse toetuse taotlemisega, kas tegu on pigem valdkonna- või elutsüklipõhise toetusega, tasub ettevõttel panga poole alati pöörduda. Soovitan seda teha võimalikult varajases staadiumis – olgu siis pangagarantii taotlemiseks, plaanitavale toetusele sildfinantseeringu läbirääkimiseks või lihtsalt asjakohaseks nõustamiseks. Alustaval ettevõttel ei ole spetsiifilisi teadmisi reeglina kunagi liiga palju. Sageli on ettevõtjal suurepärane toode, kuid puudub oskus toodet müüa, või vastupidi. Suurima Eestis tegutseva pangana oleme näinud paratamatult ettevõtjate kõikvõimalikke kasvuraskusi ja omandanud neile ühiselt lahenduste otsimise kaudu kõige mitmekülgsema kompetentsi, mida meelsasti jagame.
 
Pea kõigi toetuse puhul eeldatakse toetuse saaja minimaalse omafinantseeringu olemasolu ning toetus makstakse välja peale kulude tegemist. Selle jaoks ei pruugi alustaval ettevõttel alati piisavalt kapitali olla, kuid just siinkohal saab pank noorele ettevõttele abiks olla. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) starditoetust saab taotleda päris noor, kuni 12 kuud tegutsenud ettevõte, kuid siingi küsitakse vähemalt 20% suurust omafinantseeringut. Alustavale ettevõttele on pangal pakkuda küll peamiselt arveldustooteid, kuid sealt edasi juba ka mitmesuguseid krediiditooteid – sh laenud, liisingud, garantiid. Näiteks laen eksportivale ettevõttele kasvutoetuse omafinantseeringu tarbeks, olgu siis põhivara soetamiseks, turundustegevuseks või tööjõukulude osaliseks katmiseks. Erinevalt starditoetusest ei ole kasvutoetuse puhul oluline, millal ettevõte on loodud, seda võivad taotleda nii tegutsevad kui ka alustavad kasvupotentsiaaliga ettevõtted. Küll aga on see mõeldud ettevõttele, kelle tooted-teenused on suunatud ekspordile ning kes loob oma valdkonnas keskmisest kõrgema töötasuga töökohti. Vaatamata selle toetuseliigi 50% suurusele omafinantseeringu nõudele, ei tasu alustaval ettevõttel siinkohal käega lüüa – oleme pangana alati huvitatud selliste ettevõtete finantseerimisest, mis loovad suurema väärtusega töökohti ning plaan laiendada tegevust välisturgudele on siin taotlejale kindlasti eeliseks.
 
Suuremate projektide ja suurema kogemuse korral võivad ettevõtjad heita pilgu aeg-ajalt ka Struktuurifondide kodulehele. Rahastamist leiavad siit näiteks turismitoodete arendamine, keskkonnainvesteeringud, aga ka ühisturunduse toetamine.
 
Kuhu pöörduda toetuste ja nõuannete saamiseks?

Väikeettevõtetel tasub pöörata pilgud esmalt Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse kodulehele, tutvumaks, millist tuge pakub riik alustavale ettevõttele. Seda, kas konkreetne ettevõte ja äriplaan vastab EASi stardi- ja kasvutoetuse tingimustele, saab kontrollida eeltestiga
 
Lisaks EASile tasub heita pilk ka suuremate linnade näiteks Tallinna ja Tartu ettevõtlusametite kodulehtedele, kus pakutakse samuti mitmeid võimalusi ettevõtete toetamiseks ja nõu saamiseks. Eelkõige esmakordse toetuse taotlemisel ongi esimeseks sammuks sageli just nõu küsimine. Tasuta nõuga on abiks ka EASi piirkondlikud keskused.
 
Lisaks on olemas kõiksugu põnevaid ettevõtlusinkubaatoreid – inkubaatoritega liitumise võimalusi Tallinnas tasub uurida Tallinna ettevõtlusinkubaatorite kodulehelt, samuti on EASil oma ettevõtlusinkubatsiooni programm. Tasub rõhutada, et ettevõtlusinkubaator ei tähenda ainult ruume tegutsemiseks – inkubaatoriga liitumine aitab kaasata äri ülesehitamisel pädevaid eksperte, koostööpartnereid, see aitab leida enda jaoks asjakohaseid huvigruppe ja loomulikult investoreid. Hinnates Eestis loodud inkubaatorite võrgustikku, peaks sobiva inkubaatori leidma endale iga ettevõtja, seda sõltumata valitud valdkonnast. Näiteks on Tehnopoli teadus- ja ärilinnakul olemas eraldi tehnoloogiaettevõtetele suunatud inkubaator, Tehnopoli Startup Inkubaator, millest saadud kasu võtavad suurepäraselt kokku ühe alustava ettevõtja sõnad: "Tehnopoli Startup Inkubaatoris oli meie jaoks kõige rohkem kasu teiste alustavate firmadega suhtlemisel ja kontaktivõrgustiku laiendamisel, kogemuste jagamisel ning Tehnopoli võrgustiku kaudu välisriikides partnerite leidmisel.“

Alustavate ettevõtete toetamisega tegelevad ka mitmed kolmanda sektori ühendused ja organisatsioonid, kus oma ideid testida ja arendada ning leida sünergiat koostööst teiste samal arenguastmel olevate ettevõtetega. Näiteks on üheks selliseks ühenduseks peamiselt infotehnoloogia start-up’e ühendav ja neile workshop’e korraldav Garage 48, mille idee on kohalikud tegijad suutnud edukalt ka Eestist välja eksportida ning mille üritusi tasub alustaval ettevõttel inspiratsiooniks kasvõi niisama jälgima minna. Samas pakub näiteks Connect Estonia võimalust küsida nõu juba oma alal kogenud ja tuntud ettevõtjatelt, kaasates selleks ka väga palju rahvusvahelist kompetentsi.
 
Pank partneriks
 
Panka vajab ettevõtja oma igapäevaste rahaasjade ajamiseks ja nii on ka tegevuse finantseerimine kodupangas äritegevuse loomulik osa. Ettevõtte käivitamise perioodil on eriti oluline teenustega kaasnevad kulud võimalikud madalal hoida. Swedbanki arvelduspakett annab ettevõtte kasutusse äri alustamiseks vajalikud arveldustooted koos järjest paremate soodustustega.

Ettevõtjal, kes on sattunud Swedbanki veebikeskkonda esmakordselt, tasub seda kindlasti põhjalikult uurida. Ettevõtte infoportaalis jagame kasulikku majandusinfot ning pangateenuseid tutvustavatel lehtedel saate ülevaate nii teenustest kui taotlemise protsessist. Ka taotlusvormid on sealsamas kättesaadavad.
 
Alustavatelt ettevõtetelt pangale esitatud äriplaanid on täna eelkõige kodumaised ja suunatud sageli teenuse pakkumisele, olgu selleks mõni uus kohvik, ilusalong vms, kuid see ei tähenda, et keerukamas valdkonnas tegutsevad ettevõtted ei oleks teretulnud. Pank ei ole küll riskiinvestor, kuid kindlasti oleme võimalusel valmis pakkuma asjakohaseid lahendusi. Iga alustava äri vajadused on erinevad ning seetõttu tegeleme iga ettevõttega individuaalselt, et pakkuda kõige kestlikumaid lahendusi.

Allikas:  Swedbank

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll