Intellektuaalne omand ja selle maksustrateegia

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tegevuse laiendamisega välisriikides ning oma toodetele uute sihtturgude otsimisega pööravad ka Eesti ettevõtjad aina rohkem tähelepanu intellektuaalsete õigustega (nt. tarkvaraga seonduvad autoriõigused, oskusteabe kasutada andmine, jne.) seonduva maksustrateegia väljakujundamisele.

Oskuslik strateegia võib aidata vähendada maksukulu alates kinnipeetava tulumaksu minimeerimise näol sihtriikides (soodsate maksulepingute kasutamise näol, tulude õiglase klassifitseerimise näol, jne.), kuhu tooteid ning teenuseid pakutakse kuni soodsa maksukäsitluseni riigis (soodne üldine maksumäär, spetsiifilised maksusoodustused, jne.), kus litsentsitasusid saadakse.

Eeltoodust tulenevalt 4 põhitegurit, mida intellektuaalsete õiguste maksustrateegia väljakujundamisel silmas võiks pidada:

1. Esimene ning kõige olulisem samm intellektuaalset vara puudutava maksustrateegia väljakujundamisel on intellektuaalset omandit puudutavate õiguste kaardistamine kontsernis. Olgugi, et seda peetakse tihtipeale lihtsaks ülesandeks, näitab praktiline kogemus, et omandiõigused võivad sageli olla kontserni erinevates üksustes laiali ning dokumentatsioon ei pruugi lihtsalt kättesaadav olla.

2. Intellektuaalset omandit puudutavate õigustega seonduv maksude planeerimine on kõige tõhusam intellektuaalse omandi väljakujunemise algetappidel. Intellektuaalset omandit puudutavate õiguste väärtus suureneb ajas kiiresti ning võib seega muuta nende maksuefektiivse planeerimise keerulisemaks ning kallimaks.

3. Intellektuaalset omandit puudutavate õiguste maksustrateegia ei saa eksisteerida tavaliselt eraldiseisvana vaid see käib käsikäes tegelike funktsioonide ning riskidega äriühingus või kontsernis; strateegial peab alati olema olemas piisav majanduslik sisu.

4.  Intellektuaalse omandiga seotud õigustega seonduv maksustruktureerimine ei ole tavaliselt ühekordne tegevus. Intellektuaalsed õiguste väärtus on ajas muutuv ning nende elutsükli vältel väärtuste muutumise jälgimine mõjutab tõhusat maksude planeerimist; elutsükli erinevatel eluetappidel võivad erinevad strateegiad anda erinevaid tulemusi.

Pikemalt intellektuaalse omandi maksustrateegia kohta saab lugeda PricewaterhouseCoopers\’i poolt kirjastatud raamatust: Isabel Verlinden, Axel Smits, Mastering the Intellectual Property Life Cycle: A global perspective on the tax-efficient management of IP-rights, PwC 2008. Raamat sisaldab Eestit puudutavad peatükki, mille autoriks on PwC-Eesti maksukonsultandid Peep Kalamäe, Hannes Lentsius ja Erki Uustalu.
 

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll