Locked box – kasvav trend tehingute hinnastamisel

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Iga tehingu võtmeküsimus nii müüjale kui ka ostjale on, kuidas määratakse tehingu objekti hind. Müüjale on oluline teada, millise hinna ta tehingu objekti eest saab, ostjale seevastu, et hind kajastaks võimalikult adekvaatselt omandatava vara väärtust ja finantsseisundit. Kõige sagedamini kasutatav mehhanism hinnastamise reguleerimiseks on traditsiooniliselt olnud tehingu objekti hinna kohandamine täitmise seisuga koostatud bilansi alusel. Selline mudel peaks tagama, et ostja saab seda, mille eest ta maksab. Viimase paari aasta vältel on aga sagenenud tehingute hinnastamisel n-ö locked box\’i ehk lukustatud kasti hinnamudeli kasutamine.

Locked box ehk lukustatud kast tähendab üldiselt, et ostja ja müüja lepivad tehingu objekti hinnas kokku enne lepingu allkirjastamist ja täitmist ning tehingu täitmise järgselt hinna kohandamist vastavalt tehingu täitmise seisuga koostatud bilansile ei toimu. Hinna kokkuleppimine toimub viimase kättesaadava, eelistatavalt auditeeritud, bilansi alusel.

Locked box mehhanismi korral võtab ostja sisuliselt tehingu objektiks oleva äriühinguga seotud riskid ja  võimaliku kasu üle juba locked box bilansi seisuga – enne, kui ta tegelikult on saanud väärtpaberite omanikuks. See võib olla mõlemale poolele nii kasulik kui ka kahjulik. Ostja peab loomulikult teadvustama, et ta võtab kanda riskid seoses tehingu objektiga olukorras, kus tal vastava ühingu üle tegelikult kontrolli ei ole. Müüja seevastu peaks arvesse võtma, et müües kasumlikku ühingut, loovutab ta võimaliku tulu locked box bilansist kuni tehingu täitmiseni ostjale.

Locked box hinnastamismudeli kasutamise eeliseks on, et tehingu objekti hind on pooltele teada, n-ö lukus, juba lepingu allkirjastamisel ning seega ei pea pooled tehingu täitmise järgselt enam hinna üle läbi rääkima. See omakorda säästab pooltele nii aega kui ka kulutusi audiitoritele, kes tehingu täitmise järgselt asuksid tehingu täitmise seisuga koostatud bilanssi kontrollima ja kindlaks tegema hinna kohandamise vajadust ja ulatust.

Riskid seoses locked box mehhanismi kasutamisega lasuvad peaasjalikult ostjal. Esiteks on ostjal vaja kindel olla, et hinna määramise aluseks olev bilanss on korrektne ja kajastab õigesti ja õiglaselt tehingu objekti finantsseisundit. Teiseks on ostjale ilmselt oluline, et perioodil, mis jääb locked box bilansi ja tehingu täitmise vahele, toimiks tehingu objektiks olev äriühing edasi tavapärasel viisil ning et müüja ei kannaks äriühingust välja õigusi ja varasid, mis vähendavad tehingu objekti väärtust.

Ostja riskide maandamiseks on mitmeid võimalusi. Bilansi korrektsuse kontrollimiseks peaks ostja läbi viima tavapärasest põhjalikuma finantsauditi. Samuti peaks müügileping bilansi õigsuse, aga ka ühingu tegevuse osas sisaldama müüja kinnitusi ja tagatisi. Lepingus tuleks reguleerida, milliseid tehinguid äriühing perioodil kuni täitmiseni võib teha ja millised tehingud (eelkõige väärtuse väljaviimine ühingust müüjale või temaga seotud isikutele) on keelatud või piiratud. Sellise regulatsiooni väljatöötamisel tuleb silmas pidada, et ühelt poolt ei oleks ebamõistlikult piiratud ühingu igapäevane majandustegevus, teisalt aga oleksid ostja huvid seoses ühingu väärtuse säilitamisega mõistlikult tagatud.

Müüja riski seoses tehingu objektiks oleva ühingu tehingu täitmiseni teenitava võimaliku kasumi loovutamisega ostjale maandatakse sageli tehingu hinnalt kuni täitmiseni arvestatava intressi kokkuleppimisega.

Võib väita, et locked box hinnamudeli kasutamine on soodne pigem müüjale kui ostjale, ehkki ka selle mehhanismi puhul on teatud plussid ja miinused mõlemale tehingu osapoolele. Püüdes selgitada locked box mehhanismi populaarsuse kasvu, võib tõdeda, et see võib märku anda majandussurutisest räsitud turu stabiliseerumisest: kui languses turgu võib pidada pigem n-ö ostjate-turuks, siis majandusolude stabiliseerumisel on see asendunud pigem müüjate poolt dikteeritud turuga. See selgitab, miks paljud ostjad soostuvad tehingus kasutama mehhanismi, mis üsna selgelt on pigem müüjaid kui ostjaid soosiv. Arengud majanduses näitavad, kas lukustatud kast muutub kasvavast trendist reegliks.

Allikas:  Advokaadibüroo Borenius
Märksõnad: ,

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll