Praegu kasutatakse Eestis riigisiseste maksete tegemisel vaid kohalikku pangakonto numbrit (Basic Bank Account Number – BBAN). Seoses SEPA skeemile üleminekuga loobutakse nende kasutamisest ja hakatakse ka riigisiseste maksete tegemisel kasutama ainult IBANi (International Bank Account Number) kontonumbreid.
See tähendab, et senised kontonumbrid muutuvad 20-kohaliseks ja hakkavad lisaks numbritele sisaldama tähti. IBANi kontonumber algab kahetähelise riigikoodiga (Eesti kood on EE), sellele järgneb kahekohaline kontrolljärk, seejärel kahekohaline pangakood ja siis Eesti-sisene kontonumber: EE 90 10 10 1234 5678 9012.
IBANi numbrid tuleb kasutusele võtta hiljemalt 1. veebruariks 2014 ja ettevõtted peavad sellest oma kliente teavitama. Eraklientide pangakontode numbrid muudetakse IBANi numbriteks ümber automaatselt, ettevõtted peavad tegema muudatusi oma raamatupidamisprogrammides ja andmebaasides.
Mida peab ettevõte tegema?
- Tuleb muuta oma raamatupidamistarkvara vorminguid selliselt, et süsteemid lubaks sisestada 20-kohalist kontonumbrit, mis sisaldab nii numbreid kui ka tähti.
- Tuleb muuta informatsiooni müügiarvetel: kõikidel välja saadetavatel arvetel peavad olema IBANi kontonumbrid.
- Peab uuendama andmebaase, viies kõik seal olevad kontonumbrid IBANi kujule.
- Klientidele tuleb muudatustest teada anda.
SEB kodulehel ja internetipangas on üleval IBANi kalkulaator, mis aitab lihtsa vaevaga BBAN-numbrid IBANiks ümber konverteerida. Mahukamate muudatuste tegemiseks on Eesti Pangaliidu kodulehel olemas avatud rakendus ja samas on olemas ka masskonverteerimise näidisskript.
IBANi kasutusele võtmisega luuakse üleeuroopaline standard, mille alusel saab makse saaja panka tuvastada vaid IBANi numbri järgi. See muudab piiriülesed maksed lihtsamaks ja kiiremaks. Kes soovib, saab esialgu SEB internetipangas ja pangakontoris ülekandeid tehes endiselt kasutada saaja BBAN-kontonumbrit ning pank konverteerib selle automaatselt IBANi formaati.
2016. aasta veebruaris kaovad BBAN-numbrid lõplikult, kui kõikjal Euroopas lõpetatakse panku identifitseerivate BIC-koodide kasutamine ja rahvusvaheliste maksete tegemiseks on tarvis teada vaid saaja IBANit.