Mis juhtub osakapitaliga osaühingute ühinemisel?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Osakapitaliga seonduvad küsimused lahendatakse ühinevate ühingute juhatuste poolt sõlmitava ühinemislepinguga.

Seadus ei sätesta ühte kindlat viisi osakapitali küsimuse lahendamiseks äriühingute ühinemisel. See ei oleks ka otstarbekas, sest olenevalt äriühingutest võib osakapitali küsimuse lahendamine olla üsna keeruline, mille lahendamiseks on vajalik teatav seadusandlik paindlikkus.

Ühineda on võimalik kahel viisil (ÄS § 391):

  • üks ühing ühineb teisega ja ühendatav ühing lõppeb. Sellise ühinemisviisi puhul saavad ühendatava (ehk ühinemise käigus lõppeva) ühingu osanikud ühendava ühingu osanikeks;
  • äriühingud võivad ühineda selliselt, et asutavad uue äriühingu ja ühinevad ühingud lõppevad. Sellise ühinemisviisi puhul saavad uue ühingu osanikeks ühinevate ühingute osanikud.

Eeltoodust nähtub, et ühinemise käigus lõppevate ühingute osanike osad asendatakse ühendava ühingu osadega, st ühendav ühing emiteerib ühendatava ühingu osanikele uued osad, millega asendatakse lõppeva ühingu osad.

Uute osade emiteerimiseks peab ühendav ühing suurendama osakapitali, arvestades ühinemislepingus ette nähtud osade asendussuhet. Asendussuhte kindlaksmääramine toimub kokkuleppe teel ja see ei pea toimuma alati 1:1.

Üldreegel on, et ühinemislepingus näidatud osade asendussuhe peab olema kohaseks tasuks ühendatava ühingu osanikele, sest kui osade asendussuhe määratakse liiga madalaks, võib osanik nõuda ühendavalt ühingult tagasimakset, mis võib ületada ÄS § 392 lg-s 2 sätestatud määra.

ÄS § 392 lg 2 sätestab, et ühinemislepingus ette nähtud ühendava osaühingu või aktsiaseltsi juurdemaksete summa ühendatava ühingu osanikele või aktsionäridele ei või ületada 1/10 neile asendatud osade või aktsiate nimiväärtuste või arvestuslike väärtuste summast.

Osakapitali suurendamine ei ole siiski mitte alati vajalik, nt kui ühinevad emaettevõte ja emaettevõttele 100% kuuluv tütarettevõtte või kui ühineval ühingul on võimalik asendada osad omaosa üleandmise teel.

Seega järeldub eeltoodust, et ettevõtete ühinemisel sõltub osakapitali suurendamine või suurendamise ulatus konkreetsetest ettevõtetest ja nende spetsiifikast, mistõttu soovitan kahtluste korral kindlasti konsulteerida spetsialistidega.

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll