Tegevusvõimendus kajastab firma riski

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tegevusvõimendus kajastab firma tegevusriski ning seda iseloomustatakse püsivkulude osaga kogukuludes – mida suurem on püsivkulude osa kogukuludes, seda suurem on firma tegevusvõimendus.

Suur tegevusvõimendus (ingl. k operating leverage, operating gearing) tähendab, et müügikäibe väikese protsentuaalse muutusega kaasneb suur protsentuaalne muutus põhitegevuskasumis ehk ärikasumis. Suure tegevusvõimendusega firma põhitegevuskasum on müügikäibe kõikumiste suhtes tundlikum kui väikese tegevusvõimendusega firma oma.

Tavaliselt on logistikaettevõtted suure töömahukusega ning neil on suured muutuvkulud ja suhteliselt väikesed püsivkulud – siit ka nende suhteliselt väike tegevusvõimendus ja madal kasumilävi. Seevastu kapitalimahukaid firmasid, näiteks lennukompaniisid, laevafirmasid, iseloomustavad suhteliselt väikesed muutuvkulud ja suured püsivkulud, suur tegevusvõimendus, kõrge piirkasumimäär ja kõrge kasumilävi. Suure tegevusvõimendusega käib lahutamatult kaasas kõrge tegevusrisk.

Piirkasum. Piirkasumi leiab müügitulu ja muutuvkulude vahena või kaubaühiku müügihinna ja ühiku muutuvkulude vahena.

Piirkasumi kogusumma muutub proportsionaalselt müügimahu suurenemisega, kuid tooteühiku piirkasum on konstantne suurus. Sõltumata sellest, kas piirkasum on arvutatud kaubaühiku kohta või kogusummas, kajastab see pärast muutuvkulude katmist järele jäävat tulu. Piirkasumi arvelt kaetakse püsivkulud ja saadakse kasumit.

Peale piirkasumi väljatoomise kogusummas ja ühiku kohta on seda võimalik väljendada ka protsentides ehk piirkasumimäärana.

Piirkasumimäär. On hea kasutada, kui on tarvis võrrelda erinevaid tooteid. Mida suurem on toote piirkasumimäär, seda kasulikum see toode on, sest iga müüdud ühik annab suurema piirkasumi summa püsivkulude katmiseks ja kasumi teenimiseks. Kui toote või teenuse piirkasum on positiivne, võib selle valmistamine/osutamine olla kasulik isegi siis, kui kõik toote kohta tulevad kulud pole kaetud, sest piirkasum katab siiski mingi osa firma üldistest (jaotatud) püsivkuludest.

Piirkasumimäär = piirkasum ÷ müügikäive.

Firma tegevusvõimenduse aste (ingl. k degree of operating leverage, operating leverage factor). Saab leida järgmise valemiga: tegevusvõimenduse aste = piirkasum ÷ ärikasum.

Tegevusvõimenduse aste on seega 2,0 (vt tabel paremal veerus). Saadud tulemust võib tõlgendada nii, et müügikäibe muutumisel 1% võrra muutub ärikasum 2,0% võrra. Teiste sõnadega, müügikäibe muutus n% võrra toob ärikasumi muutumise 2,0n% võrra.

Tegevusvõimenduse olulisus tuleb hästi esile siis, kui firmal õnnestub müügikäivet tõsta. Väike protsentuaalne muutus müügikäibes võib tekitada oluliselt suuremaid muutusi ärikasumis. See reegel kehtib alati, kui firmal on piisavalt kõrged püsivkulud.

Ettevõtete juhtkondade jaoks on oluline ülesanne leida nende soovitud ärimudelile vastav püsivkulude ja muutuvkulude tasakaal. Suurema osakaaluga püsivkulude puhul on firmadel suurem tegevusvõimendus ja ka suurem tegevusrisk.

Logistikaga seotud teenuste puhul võiks see näiteks tähendada olukorda, kus hulgimüügifirma juhtkond soetab või rendib oma lao ja masinapargi ning pakub püsivkulude suurendamise teel klientidele ladustamis- ja üleriigilist jaotusteenust.

Firma võib loota head äritulemust juhul, kui ta suudab lao- ja jaotusvõimsused maksimumilähedaselt ära kasutada, ja tugeva majanduskasvu tingimustes on seda mõnevõrra lihtsam saavutada. Kui erinevatel põhjustel lao- ja jaotusvõimsusi piisaval määral rakendada ei suudeta, on suurema tegevusriski tõttu ettevõtte tulemused ilmselt negatiivsed. Majanduskasvu aeglustumine ja tihenev konkurents võivad kindlasti olla põhjused, miks osa firma töövõimsusest jääb rakendamata.

Seega, mida suuremad on firma püsivkulud, seda suurem on tegevusvõimendus ja seega ka tegevusrisk.

Madala osakaaluga püsivkulude puhul – näiteks paljusid teenuseid ostetakse sisse – on riskid väiksemad, aga ka tegevusvõimendus on väiksem.q

20% kasvanud müügikäive kasvatas ärikasumit 40%
näide ärikasumi muutumise seosest müügikäibe muutumisega
ühe kuu näitajad kroonides protsentuaalne muutus

    müügitulu

  • baasandmed: 2 000 000
  • eelarvestatud kasumiaruanne: 2 400 000
  • +20%
    muutuvkulud

  • baasandmed: 1 720 000
  • eelarvestatud kasumiaruanne: 2 064 000
  • +20%
    piirkasum

  • baasandmed: 280 000
  • eelarvestatud kasumiaruanne: 336 000
  • +20%
    püsivkulud

  • baasandmed: 140 000
  • eelarvestatud kasumiaruanne: 140 000
  • 0%
    ärikasum

  • baasandmed: 140 000
  • eelarvestatud kasumiaruanne: 196 000
  • +40%

Müügikäibe 20% suurenemisega kaasneb ärikasumi 40% suurenemine. See on tingitud püsivkulude mõjust. Püsivkulud jäävad müügikäibe suurenedes muutumatuks ning mida suurem on püsivkulude osatähtsus kogukuludes, seda suurem on ka tegevusvõimenduse efekt.

Allikas: Karli Lambot

Vaata ka:
Logistika Käsiraamat Äripäeva Kirjastus

Originaalartikkel

Allikas:  Äripäev

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll