Küsimused töövõimetushüvitise maksmise kohta seoses COVID-19 haigust põhjustava koroonaviirusega

COVID-19 haigust põhjustab koroonaviirus, mis on geneetiliselt sarnane SARS koroonaviirusele (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus).

Kõige tõenäolisemalt on uus koroonaviirus SARS-CoV-2 loomset päritolu, kuid uuringud tekitaja algallika ja ülekande viiside kinnitamiseks veel käivad.

Haigestud COVID-19sse, kas on õigus haiguslehele?

Kui ollakse haigestunud COVID-19sse, väljastab arst haiguslehe põhjusega “haigestumine”. Haigusleht väljastatakse ainult tööandja ravikindlustust omavatele haigestunutele.

Olles COVID-19 haige lähikontaktne, kas on õigus haiguslehele?

Lähikontaktne on inimene, kes elab koos COVID-19 haiguse diagnoosituga, viibib temaga püsivalt samas viibimiskohas või on muul viisil olnud lähikontaktis.

Kui ollakse lähikontaktne, väljastatakse töövõimetusleht põhjusega “karantiin”.
Kui ollakse lähikontaktne ja on väljastatud haigusleht põhjusega “karantiin” ning haigestutakse ise, siis arst lõpetab karantiini põhjusel väljastatud haiguslehe ja väljastab järglehe (põhjus “haigestumine”).

Naastes riigist, milles viibimise järgselt peab minema eneseisolatsiooni, kas on õigus haiguslehele?

Tervele inimesele haiguslehte ei väljastata. Peab oma tööandjaga kokku leppima, millised on võimalused tööd teha.

Kuidas hüvitatakse COVID-19 viirusega väljastatud haiguslehte?

Haiguslehe põhjusega 1 “Haigestumine” alusel maksab tööandja hüvitist 2. päevast kuni 5. päevani, kokku 4 päeva. Haigekassa maksab kokku 182 päeva alates 6. päevast, hüvitise määr 70 %; ehk:

  • 1 päev – töötaja omavastutus,
  • 2 – 5 päev – hüvitab tööandja (kokku 4 päeva),
  • 6 – 188 päev – hüvitab haigekassa.

Haiguslehe põhjusega 10 “Karantiin” alusel maksab tööandja hüvitist 2. päevast kuni 5. päevani, kokku 4 päeva. Haigekassa maksab alates 6. päevast, hüvitise määr 70 %; ehk:

  • 1 päev – töötaja omavastutus,
  • 2 – 5 päev – hüvitab tööandja (kokku 4 päeva),
  • 6 – karantiini lõpuni – hüvitab haigekassa.

Olles saanud teavituse lähikontaktist peab end isoleerima, et nakkust mitte edasi kanda. Kas saab taotleda haiguslehte?

Kui on helistatud Terviseametist, siis pöörduge haiguslehe saamiseks oma perearsti poole. Haiguslehe väljastamiseks peab perearst olema kindel, et lähikontakt on toimunud. Selleks teeb arst järelpärimise Terviseametile.

Kui lähikontakt on tuvastatud HOIA äpi poolt, jälgi juhiseid.

Töötaja on määratud COVID-19 kontakti tõttu eneseisolatsiooni, kas tööandja on kohustatud tasuma hüvitist 2.- 5. päevani? Kui on kohustatud, siis millise seaduse alusel hüvitise maksmine peab toimuma?

Tööandja peab hüvitise maksmisel lähtuma töötervishoiu ja tööohutuse seaduse (TTOS) § 12² .

Alla 12-aastane laps on lähikontaktne ja lapsevanem peab olema lapsega kodus, kas on õigus hoolduslehele?

Jah, vajadusel väljastab arst hoolduslehe.

Lapse jälgimisperioodil selgub, et olen olnud ise lähikontaktne Covid-19 haigega, kas mulle väljastatakse haigusleht?

Kui hoolduslehe ajal selgub, et on olnud lähikontakt Covid-19 haigega, peab arst lõpetama hoolduslehe ja väljastama  haiguslehe.

Kolleegil tuvastati COVID-19 tekitav viirus. Töötaja oli nakatunud kolleegiga otseses kontaktis, kuid perearst keeldub töövõimetuslehte väljastamast ja tööandja tööle ei luba. Mida teha?

Töövõimetuslehele saavad jääda töötavad inimesed, kes on ise haiged, põetavad haiget last või lähedast, see kehtib jätkuvalt kõikide haiguste puhul. Samuti on võimalik haiguslehele jääda siis, kui inimene on koroonaviiruse haigega kokku puutunud, kuid haigussümptomid veel avaldunud ei ole. Rääkige veelkord arsti ja tööandjaga, nõu saab küsida ka telefonilt 1247, kes nõustab koroonaviiruse teemadel.

Tööandja saatis töötaja karantiini, kas on õigus töövõimetuslehele?

Töövõimetushüvitisele on õigus töötaval inimesel juhul, kui ollakse haige, haige on laps või lähedane. Samuti juhul, kui töötav isik ise või tema laps on kokku puutunud COVID-19 haiguse kandjaga. Sel juhul tuleb ühendust võtta oma perearstkeskusega. Kui töötaja peab koju jääma, sest tööandjal pole pakkuda tööd, siis töövõimetushüvitise saamiseks alust ei ole.

Allikas:  Eesti Haigekassa

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll