Juriidilise isiku maksuvõla kustutamine

Maksuvõlg on kas tähtpäevaks tasumata jäetud maksusumma ja sellelt arvestatud intress või tollivõlast tulenev tähtpäevaks tasumata maksusumma ja sellelt arvestatud intress. Sunnirahade, trahvinõuete, kahjunõuete jms puhul ei ole tegemist maksuvõlaga.

Oluline on silmas pidada, et maksuhalduril puudub kaalutlusõigus maksuvõla vähendamise otsustamiseks kokkuleppeliselt maksukohustuslasega.

Maksuhaldur võib juriidilise isiku põhjendatud kirjalikul taotlusel või põhjendatud erandjuhul omal algatusel kustutada maksuvõla üksnes järgmistel alustel:

  • kui selle sissenõudmine on ebaõiglane isikust mitteolenevate asjaolude, sh vääramatu jõu tõttu;
  • tulumaksuvõlg tekkis maksukohustuslase vara realiseerimisest kolmanda isiku võla tagatisena täitemenetluses või pankrotimenetluses.

Maksuvõla kustutamine on reguleeritud maksukorralduse seaduse § 114 lg 3 ja rahandusministri 02.05.2002 määrusega nr 61 kehtestatud “Maksuvõla mahakandmise ja kustutamise korra” § 5 ja § 51.

Maksuvõla sissenõudmise ebaõiglus

Maksuvõla kustutamisel selle sissenõudmise ebaõigluse tõttu on oluline, et esineks mõni erandlik ja ettenägematu asjaolu, mis seaks taotleja maksuvõla sissenõudmisel teiste sarnaste maksukohustuslastega võrreldes ebavõrdsesse olukorda (näiteks rahvusvahelise maksustamise juhud).

Maksuvõla kustutamise taotluses tuleb:

  • esitada asjaolud, mis seavad taotleja konkreetses situatsioonis teiste maksukohustuslastega võrreldes ebavõrdsesse olukorda, kui need asjaolud ei tulene seaduses teiste sarnaste maksukohustuslaste kohta sätestatust;
  • tõendada, et nende asjaolude tekkimine ei sõltunud taotleja tahtest, asjaolud ei olnud välditavad ja taotlejal ei ole võimalik neid kõrvaldada;
  • esitada kõik taotlejale teadaolevad faktid kõnealuste asjaolude kohta ning tõendid nende kinnitamiseks;
  • esitada andmed selle kohta, et taotleja on antud asjas toiminud vastavalt kehtivatele seadustele.

Eestikeelse taotluse koos tõendite ja lisamaterjalidega palub maksuhaldur esitada lähimasse teenindusbüroosse või saata digitaalselt allkirjastatult e-posti aadressile emta@emta.ee.

Maksuhaldur teeb otsuse 30 päeva jooksul taotluse saamisest alates. Juhul kui küsitakse maksuvõla kustutamise menetluses täiendavaid selgitusi ja/või dokumente, tehakse otsus 30 päeva jooksul täiendavate selgituste ja/või dokumentide saamisest alates.

Tulumaksuvõlg, mis tekkis maksukohustuslase vara realiseerimisest kolmanda isiku võla tagatisena täitemenetluses või pankrotimenetluses

Antud alusel maksuvõla kustutamise eesmärgiks on võimaldada kolmandast isikust pantijale vabastust maksukohustusest, kui temale kuuluv vara realiseeritakse täitemenetluses või pankrotimenetluses teise isiku võla katteks. Sellisel juhul võib oma tahte vastaselt vara kaotanud isiku maksustamine olla ebaõiglane ja selle tulemusena tekkiv võlg lootusetu.

Eestikeelse taotluse koos tõendite ja lisamaterjalidega palume esitada lähimasse teenindusbüroosse või saata digitaalselt allkirjastatult e-posti aadressile emta@emta.ee.

Maksuhaldur teeb otsuse 30 päeva jooksul taotluse saamisest alates. Juhul kui küsitakse maksuvõla kustutamise menetluses täiendavaid selgitusi ja/või dokumente, tehakse otsus 30 päeva jooksul täiendavate selgituste ja/või dokumentide saamisest alates.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll