1. septembril 2014. a jõustus tulumaksuseaduses kaks olulist muudatust seoses isikliku auto kasutamisega töösõitudeks. Esiteks kadus võimalus maksta töötajale ning juhatuse liikmele isikliku autoga tehtud tööalaste sõitude eest maksuvabalt 64-eurost hüvitist ilma sõidupäevikut pidamata. Teise olulise muudatusena suurendati Kaubandus-Tööstuskoja ettepanekul hüvitise maksuvaba piirmäära 256 eurolt 335 euroni kuus.
Varem oli tööandjal võimalik isikliku sõiduautoga tehtud töösõite hüvitada töötajale tulu- ja sotsiaalmaksuvabalt kahel viisil. Kui töösõitude kohta peeti arvestust, võis maksuvabalt hüvitist maksta kuni 0,3 eurot ühe kilomeetri kohta, kuid mitte rohkem kui 256 eurot kuus. Kui arvestust ei peetud, oli lubatud maksta hüvitist maksuvabalt 64 eurot kuus ühe töötaja ja ühe sõiduauto kohta.
Hüvitise maksmiseks peab pidama sõidupäevikut
Alates septembrist saab isikliku autoga tehtud töösõite maksuvabalt hüvitada ainult juhul, kui tööalaste sõitude kohta on peetud sõidupäevikut. See tähendab, et enam ei või töötajale maksta maksuvabalt 64 eurot, kui sõidupäevik puudub. Rahandusministeerium põhjendas muudatuse tegemist järgmiselt: “Praktikas kasutati 64-eurost hüvitist sageli maksuvaba palgalisana ja maksuvabastus ilma tegelikku auto kasutust tõendamata ei ole põhjendatud.”
Sõidupäeviku pidamise reeglites ei ole muudatusi toimunud. Sõiduauto kasutamise üle peetavas arvestuses tuleb endiselt näidata töötaja nimi, auto numbrimärk ning sõidu kuupäev, eesmärk ja läbitud kilomeetrid.
Hüvitise maksuvaba piirmäär 335 eurot kuus
Alates 1. septembrist tõsteti Kaubandus-Tööstuskoja ettepanekul isikliku sõiduauto hüvitise maksuvabastuse piirmäära 256 eurolt 335 eurole kuus. Kui töötajale maksab hüvitist mitu tööandjat, võib iga tööandja maksta maksuvabalt hüvitist kuni 335 eurot.
Endiselt jäi aga kehtima põhimõte, et ühele isikule makstava hüvitise maksuvaba piirmäär on 0,30 eurot kilomeetri kohta. Seega on tööandjal lubatud alates 1. septembrist maksta töötajale isikliku auto töösõitudeks kasutamise eest maksuvabalt hüvitist üle 1 100 (335 : 0,30) töösõidu kilomeetri eest. Varasemalt võis ühes kuus töötajale hüvitist maksta u 850 töösõidu kilomeetri eest.
Muud tingimused maksuvaba hüvitise maksmiseks
Kui tööandja soovib töötajale maksta hüvitist isikliku sõiduauto kasutamise eest töösõitudeks, siis tuleb lisaks sõidupäeviku pidamisele ja hüvitise piirmääradele silmas pidada veel paari asja.
Esiteks on maksuvaba hüvitise maksmine lubatud juhul, kui töötaja kasutab töösõitudeks enda kasutuses olevat autot, mis ei ole tööandja omanduses ega valduses. Seega ei sõltu hüvitise maksmine asjaolust, kas töötaja on auto omanik. Oluline on ainult see, et töötaja kasutaks töösõitudeks enda kasutuses olevat autot. Tööandjale tuleb esitada auto kasutamist tõendava dokumendi koopia.
Teiseks peab tööandja vormistama hüvitise maksmise kohta kirjaliku otsuse, korralduse või käskkirja, milles on näidatud hüvitise saaja nimi, hüvitise suurus ning periood, mille eest sõidukulusid hüvitatakse.
1. septembril jõustunud muudatused ei puuduta tööandja sõiduauto kasutamisega seonduvaid reegleid. Kui töötaja või juhatuse liige kasutab tööandja sõiduautot tasuta või ka soodustingimustel erasõitudeks, siis on erisoodustuse hinna ülempiiriks endiselt 256 eurot kuus.
1. septembril 2014. a jõustunud muudatused
|