Roheline raamatupidamine

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Roheline raamatupidamine, mis see on? Kas mõni kaval turundustrikk või on selle taga peidus midagi enamat?

Väljend “roheline raamatupidamine“ tuleneb otsetõlkes ingliskeelsest väljendist green accounting, mille võttis eelmise sajandi 80ndatel kasutusele majandusprofessor Peter Wood. Tema järgi on green accounting keskkonnakulude või ka –tulude jälgimine ettevõtte tegevuste lõikes paralleelselt finantsarvestusega. Seega võib ette rutates öelda, et roheline raamatupidamine (või kui soovite siis keskkonnahoidliku mõtteviisi rakendamine finantsarvestuses) sobib kõigile neile, kes soovivad oma tegevustes keskkonnahoiuga arvestada.

Julgen väita, et oleme Rödl & Partner OÜ-s Eesti rohelise raamatupidamise pioneerid, olles selle teemaga põhjalikult tegelenud ligi kaks aastat. Näeme, et tegemist on finantsarvestuses areneva suunaga ja usume, et see saab olema järgmise kümnendi üks olulisi trende. Praegu ei rõhuta enam keegi online-raamatupidamise olemasolu, sest see on sama elementaarne kui kaardimaksed kauplustes, samas ei ole see alati nõnda olnud. Kui hakkasime 2003. aastal online-raamatupidamisteenust osutama, oli see suhteliselt uus asi, kuid praegusajal ei kujuta enamik ettevõtjaid ettegi finantsarvestust, mis elab n-ö oma autonoomset elu eraldatuna ettevõtte põhitegevusest. Usume, et sama tulevik ootab ka rohelist raamatupidamist, kus ettevõtte finantsaruandluse kõrval saavad koha ka keskkonnaaruanded (bilanss vs. rohebilanss).

Kas roheline raamatupidamine on paberivaba või kas paberivaba on roheline?

Jah ja ei. Õige oleks öelda, et paberivabadus ei ole eesmärk omaette vaid üks vahend teiste hulgas teel rohelise raamatupidamise suunas, st roheline raamatupidamine on laiem valdkond, kui esmalt tundub.

Rohelisel raamatupidamisel on kaks peamist eesmärki: keskkonnaressursside ja –emissioonide arvestus (rohemajandus) ning keskkonnahoidliku arvepidamise korraldamine. Just selle viimase alla kuulub paberivaba raamatupidamise korraldamine kui üks võimalikke efektiivsuse suurendamise viise. Ise pean kõige olulisemaks ressursside arvestust, sh keskkonnaressursside arvestust ja analüüsi, mille abil on võimalik teha õigeid juhtimisotsuseid ja mis aitab kaasa ettevõtte arengule.

Kuid ikkagi, miks peaks ettevõte selle teema vastu huvi tundma?

Esiteks, keskkonnast hoolimine on nüüdsel ajal juba väga laialt levinud mõtteviis ja see on levimas ka finantsarvestusse, antud valdkond kasvab iga aastaga.

Teiseks, ettevõtted otsivad uusi ja loovaid võimalusi oma efektiivsuse tõstmiseks ning keskkonnamõjude vähendamiseks.

Kolmandaks ajendiks võivad olla ettevõttega seotud huvigruppide surve ja ootuste suurenemine. Huvigrupi all võime mõelda ettevõtte juhte, töötajaid, kliente, tarnijaid jt ehk neid, keda huvitavad teatud hüved, mida roheline mõtteviis annab. Lihtsa näitena võib siin tuua ettevõtte töötajad, kes on huvitatud töökeskkonna parandamisest, või kliendid, kes on huvitatud säästlikust tootmisest jne.

Mis kasu võib ettevõte saada rohelise mõtteviisi rakendamisest finantsarvestuses?

Roheline raamatupidamine võib olla vastutustundliku ettevõtja viis oma konkurentsivõimet tõsta või säilitada. See võib olla ka ettevõtte äristrateegia tootlikkuse suurendamiseks või innovatsiooniks (tuues turule keskkonnasõbralikke tooteid ja teenuseid). Kõige eeltoodu kõrval pole vähem tähtis ka efektiivsuse tõstmine ja uute majanduslike kokkuhoiuvõimaluste leidmine (koos säästva tarbimisega säästev majandamine), samuti tervislike eluviiside ja rohelise mõtteviisi süstimine oma töötajatesse.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll