• Sassu |

    Kuidas vormistada arve ja kajastada käibemaksu kauba müügi korral välismessidel – Soomes ja Venemaal, tegemist Eesti äriühinguga, kes osaleb aastas 2-3 korda messidel (kas osalemistihedus ja pikkus mõjutavad arvestust)?

    Kuidas toimida kui Eestis toimuval messil müüakse kaupa välismaa äriühingule.

  • Mariliis Kannukene, EML jurist |

    Käibemaksu arvestuses omab tähtsust kellele te kaupa müüte. Juhul kui Soomes on ostja teise liikmesriigi (mitte Eesti) käibemaksukohustuslane, on tegemist ühendusesisese käibega ning rakendada saab 0% käibemaksumäära. Juhul kui ostja ei ole käibemaksukohustuslane, peab Eesti äriühing ennast Soomes käibemaksukohustuslasena registreerima ning kauba võõrandamisele lisama käibemaksu Soome määrades. Kui messidel osaletakse pidevalt, tasub ennast Soomes tekkiva käibe tõttu registreerida Soome käibemaksukohustuslasena. Olles registreeritud nii Eestis kui Soomes käibemaksukohustuslasena, saate messil teisele Soome käibemaksukohustuslasele kaupa võõrandades ise valida kumma riigi käibemaksukohustuslasena Te kaupa võõrandate (kas siis märgite arvele Soome VAT numbri ja sealse käibemaksumäära või Eesti VAT numbri ja 0% käibemaksumäära).

    Venemaa puhul on olukord veidikene keerulisem. Käive tekib Eesti äriühingul eeldatavasti Venemaal, kuid asjaolu kuidas või millises määras seda maksustatakse, tuleb Teil välja selgitada Venemaa maksuametist.

    Messidel osalemise tihedus ja messide pikkus võivad mõjutada maksustamist ainult juhul, kui Eesti äriühingul tekib messi asukohariigis püsiv tegevuskoht. Eeldatavasti messi kestvused siiski kuudesse ei ulatu.

    Kui Eestis müüakse kaupa välisriigi maksukohustuslasele, kes soovib soetatud kauba Eestist välja toimetada, saab võõrandada kaupa 0% määras. Selleks peab siiski müüjal (Eesti äriühingul) olemas olema ostja kinnitus vm dokument, mis tõendab, et kaup ka füüsiliselt Eestist välja läheb. Kui müüja ei ole kindel kauba välja toimetamises, tasub võõrandada 18% määras. Juhul kui ostja ei ole käibemaksukohustuslane, tuleb kaup võõrandada Eesti käibemaksumääraga, 18%.

  • Sassu |

    Tänan selgituste eest .Kuna Soome messil kaupa müüdud ainult 1700 krooni(kondiitritooted) väärtuses deklareerisin selle kui Eesti sisese käibe 18 % määraga .Kas välisriigis KM kohuslaseks registreerimisele võib läheneda ka olulisuse printsiibist lähtudes (summa ebaluline).

  • Liis |

    Pean kahtlema viimase lõigu kommentaaris. Müüsime hiljuti kauba Soome km.kohustuslasele; paigutasime meie tehases merekonteinerisse; Soome firma tegi oma nimel ekspordi tollideklaratsiooni ja saatis sama kauba laevaga Ameerikasse. Maksuameti kommentaar oli kindel- meie esitame Soome firmale arve 18 %. Samal seisukohal oli eelmisel aastal ka meie Rahandusministeerium.Põhjendus – müük Soome firmale toimus Eestis.

  • Mari |

    Lugedes Liisi situatsiooni ja lähtudes Mariliis Kannukese soovitusest tekib küsimus, millena käsitleda sellist müüki ja 0% rakendust. EU sisene see ei ole, kuna kaup ise ei läinud teise EU maasse ja eksport nagu ka ei ole, sest Eesti firma ei ole oma nimel tolliprotseduure teinud.Ootaks Mariliisi kommentaari.

  • Rutt |

    Kas peab siis 1700 EEK pärast ennast Soomes KM kohuslaseks registreerima kui müüd Soomes eraisikule.
    Mina panin oma messimüügi 18 % -ga Eesti käibesse .Võimalik et eksisin .

  • Mariliis Kannukene, EML jurist > Liisile |

    Teie kommenteeritud viimane vastuse lõik ei puudutanud mitte eksporti vaid ühendusesisest käivet.

    Ühendusesisese käibe puhul toimub kauba võõrandamine teise liikmesriigi maksukohustuslasele või piiratud maksukohustuslasele koos selle toimetamisega Eestist teise liikmesriiki. KMS § 5 lg 1 kohaselt on kauba eksport sh ühenduse kauba väljavedu ühenduse tolliterritooriumilt. KMS § 15 lg 3 p 1 kohaselt on käibemaksumäär 0% eksporditavale kaubale ning sama paragrahvi p 2 kohaselt on käibemaksumäär 0% kaubale, mille võõrandamist ja teise liikmesriiki toimetamist või teise liikmesriigi toimetamist ilma võõrandamiseta käsitletakse kauba ühendusesisese käibena.

    Kuuenda direktiivi art 15 lg 1 p-d 1-2 näevad ette maksuvabastuse sisendkäibemaksu mahaarvamise õigusega (meie seaduse mõistes 0%-lise maksumäära) juhuks, kui toimub kaubatarne väljapoole Euroopa Ühendust ning kaup toimetatakse või saadetakse Ühendusest välja 1) müüja poolt või nimel või 2) ostja, kes ei ole selles liikmesriigis registreeritud, poolt või nimel.

    Seega, kui Eesti käibemaksukohustuslane võõrandab kauba Soome maksukohustuslasele ning kaup viiakse Euroopa Ühendusest välja, rakendatakse 0 määra.

    Küsimus võib teinekord olla selles, et müügi hetkel ei ole veel ekspordi toimumine teada: sellisel juhul võõrandatakse standarmaksumääraga maksustades. Ostja küsib käibemaksu hiljem KMS § 35 alusel tagasi. Samuti võib küsimus olla selles, et Soome maksukohustuslane võib olla Eestis samuti maksukohustuslasena registreeritud. Konkreetsed asjaolud võivad seega vastust muuta.

  • The topic ‘KM ja kauba müük messidel’ is closed to new replies.