• Terje |

    Kui tööandja võimaldab töötajale töökohal toitlustamist, pakkudes töötajale sama toitu, mis klientidele, aga soodsamalt. Töötaja maksab oma toidu ise kinni. Kas siis see vahe (turuhind-soodushind) on erisoodustus või mitte?
    KUi võtta, et töötaja oma toidu ise kinni maksab, siis ei oleks see erisoodustus, siiski kuna talle pakutakse turuhinnast soodsamat toitu, siis kas sel juhul on tegemist erisoodustusega?
    Kas on kellelgi kogemust. Tänan.

  • mmm |

    Alla omahinna toitlustamine oleks küll erisoodustus.

  • Hiie Marrandi, MTÜ Eesti Maksumaksjate Liidu juri |

    Oma töötajate toitlustamine turuhinnast soodsamalt kuulub paraku maksustamisele tulu- ja sotsiaalmaksuga, kui erisoodustus. Tulumaksuseaduse erisoodustuse paragrahv § 48 lg 4 sätestab järgmist:

    (4) Erisoodustus on igasugune kaup, teenus, loonustasu või rahaliselt hinnatav soodustus, mida antakse lõikes 3 nimetatud isikule seoses töö- või teenistussuhtega, juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmeks olekuga või pikaajalise lepingulise suhtega, olenemata erisoodustuse andmise ajast. Erisoodustus on muu hulgas:
    7) asja, väärtpaberi, varalise õiguse või teenuse tasuta üleandmine, müük või vahetus turuhinnast madalama hinnaga;

    Teie küsimuse puhul on tegu teenuse osutamisega oma töötajatele turuhinnast soodsama hinnaga. Erisoodustusmaksudega maksustamisele kuulub soodushinna ja turuhinna vahe. Kui nt töötaja saab 25 krooniga prae, mis toitlustusasutuse klientidele müüakse 35 krooniga, on erisoodustuse hinnaks 10 krooni.

  • Maidu |

    Ei saa siin pr Marrandiga 100 % ühel meelel olla. Nimelt, kuna oma töötaja e söö lõunasööki mitte restorani saalis koos teiste klientidega, vaid köögi tagatoas "kastide vahel", siis ei ole need toidud sellisel juhul ka võrreldavad.
    Olen seisukohal, et kui töötaja maksab oma toidu eest vähemalt toidu hinna pluss väike kate üldkulude jaoks ja sööb oma toitu mitte restorani saalis, vaid eraldi ruumis, siis ei ole tegu erisoodustuse tegemisega.
    Põhjendus sellise tagatoas müüdava toidu turuhinda ei saa võrrelda restoranis antava toiduga ning tavaliselt kvaliteetsemates kohtades ei ole isegi tegu sama toiduga.
    St kui praad müüakse 25 krooniga ja prae omahind koos käibemaksuga on näiteks 20 krooni, siis pole mingit alust erisoodustuse maksudega maksustamiseks.
    Käibemaksuseaduse §12 lg 3 järgi maksustatakse samuti sellisel juhul 25 krooni, mitte potentsiaalset kliendi turuhinda.
    Isegi juhul, kui tegu oleks erisoodustusega, maksustataks eelkõige müügihind, või kui see on madalam kui turuhind, siis üks kahest – kas müügihind või kauba soetusmaksumus/omahind, kumb on kõrgem…

    Loomulikult, kui oma töötaja sööb oma toidu koos teiste klientidega võrdselt restorani saalis, siis võib erisoodustusena maksustamine kõne alla tulla.

  • martin |

    Juhin tähelepanu, et küsimuses ei mainitud kastide otsas söömist:)

    Kindlasti on restoranis mõeldav, et toidu hind ja restoranis pakutava teenuse hind erinevad ja kui töötaja ei saa vastavat teenindust, siis ei pruugi vastav söök ka sama kallis olla kui klientidele pakutav.

    Mis puudutab aga käibemaksu ja tulumaksu omavahelisi seoseid, siis käibemaksu omatarbe ja tulumaksu erisoodustuse maksustamise alused võivad summaliselt erineda. Tegemist on erinevate maksudega. Nt kui KMS § 12 lg 6 loeb reeglina maksustatavaks väärtuseks omahinna, siis TuMS § 48 rakendab erisoodustuse arvutamisel turuhinda.

    Seega moraal: mida täpsem küsimus, seda täpsem vastus.

  • The topic ‘Oma töötajate toitlustamine’ is closed to new replies.