Küsimus: sügiseti töötan bensiinimootoriga lehepuhuriga järjestikku mitu täispikka tööpäeva. Tööpäeva lõpuks tunnen kätes surinat ja torkeid ning nahk on justkui tundetu. Kas probleeme tekitab töötamine bensiinimootoriga lehepuhuriga? Kas akuga töötav lehepuhur viidatud probleeme ei tekita?
Vastab Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Rein Reisberg:
Surin ja torked kätes võivad viidata sellele, et nende põhjuseks võib olla lehepuhuri tekitatud vibratsioon. Kui võrrelda analoogilise õhuvooluga, kuid erinevate jõuallikatega lehepuhureid, siis bensiinimootoriga puhuri vibratsioonitase on poole võrra suurem. Täpsemad andmed konkreetse puhuri vibratsioonitaseme kohta leiab kasutusjuhendist. Terviseprobleemide ennetamiseks tasub mõelda madalama vibratsioonitasemega puhuri kasutamisele või puhuri kasutamise aja lühendamisele.
Tervisekahjustuste ennetamisel on akutoitega puhuril veel üks, kuuldav eelis. Selleks on väiksem müratase. Lehepuhurite kasutusjuhenditest võib leida nii müraemissiooni ümbritsevasse keskkonda kui ka helirõhutaseme kasutaja kõrva juures. Analoogilise õhuvooluga puhurite puhul võib nende tasemete vahe olla umbes 10 dB(A). See tähendab, et akutoitega puhur tekitab umbes kolm korda vähem müra kui bensiinimootoriga. Lisaks kuulmiskahjustuse väiksemale ohule võib väiksem müratase vähendada ka probleeme töötamiskoha lähedal viibijatega, keda kordades kõrgem müratase võib häirida.
Akutoitega lehepuhuril on töötervishoiu osas veel mõned eelised. Nendega töötamisel ei teki vingugaasi sisaldavaid heitgaase ja nende kaal on väiksem, eriti kui kasutatakse vööle kinnitatavat akut.