Lapsehoolduspuhkuselt naasva töötaja tööleping säilib muutumatuna

Küsimus: töötaja viibib lapsega lapsehoolduspuhkusel, saades vanemahüvitist, mis peagi lõpeb. Töötaja andis teada tööandjale, et  soovib naasta oma töökohale. Tööandja teatas, et ootab töötajat tööle, aga sama tööd andma ei pea, sest laps on üle 1,5 aasta vana. Tööandja pakub töötajale täiesti teist tööd. Kas see on seadusega kooskõlas ning tööandja ei pea tõesti lepingujärgset tööd võimaldama? Kas võin keelduda pakutavast tööst?

Vastab tööinspektsiooni nõustamisjurist Helena Ilves:

Töölepingu seaduse § 12 ütleb, et töölepingut saab muuta ainult poolte kokkuleppel. Seega ei muutu töötaja töölepingu tingimused kehtetuks siis, kui laps saab 1,5 aastaseks. Tööleping on kehtiv seni, kui töölepingu pooled seda ei muuda.

Kui tööandja soovib muuta töölepinguga kokku lepitud tööülesandeid või muuta töö tegemise asukohta, töötasu vms, tuleb selleks saavutada töötajaga kokkulepe. Kui töötaja pole nõus töölepingut muutma, jääb kehtima varem kokkulepitu.

Lapsehoolduspuhkuselt naasva töötaja tööleping on säilinud muutumatuna, see tähendab, et tal on õigus jätkata samal tööl samade tingimustega (tööülesanded, koormus, töötasu jne) mis enne puhkusele minekut. Tööandja ei saa keelduda töötajat tööle tagasi võtmast või nõuda temalt uute tööülesannete täitmist. Kui tööandjal pole kuidagi võimalik kokkulepitud tingimustel tööd edasi anda (samu tööülesandeid samas mahus, sama töötasu eest vms), siis tekib koondamissituatsioon.

Koondamisel tuleb arvesse võtta koondamise erisust – vastavalt töölepingu seaduse § 89 lg 5 on koondamise korral eelisõigus tööle jääda töötajal, kes kasvatab alla kolmeaastast last. Nimetatud eelisõigus kehtib võrreldavatel ametikohtadel. Koondatavate ringi kindlakstegemisel võetakse ennekõike aluseks ettevõtte asjakohane üksus, sarnaste tööülesannete ring ja/või töötajate kategooria.

Enne töölepingu ülesütlemist koondamise tõttu peab tööandja pakkuma töötajale teist vaba töökohta, kui seda on. Kui tööandjal töötajale tööd pakkuda ei ole või kui töötaja keeldub talle pakutavast teisest tööst, ei pea töötaja töölt lahkuma n-ö omal soovil, vaid ta tuleb koondada. Kui aga töötaja võtab pakutava teise töö vastu, tuleb töölepingus teha vastavad muudatused ehk koostada töölepingu lisa ja töösuhe jätkub.

Seega saab töötaja oma tööandjale teatada (soovitatavalt kirjalikult), et pole pakutava teise töökohaga nõus ning soovib omal töökohal jätkata. Lapsehooldusuhkuselt tööle naastes ei pea töötaja leppima ükskõik millise tööga või omal soovil lahkuma. Tööandjal tuleb pakkuda töölepingus kokkulepitud tööd ning kui see pole võimalik, peab ta alustama koondamisprotseduuriga – esmalt pakkuma teist tööd, millest töötajal on õigus keelduda, seejärel esitama töötajale ülesütlemisavalduse ehk koondamisteate etteteatamistähtaegu järgides ning töölepingu lõppedes maksma koondamishüvitist.

Allikas:  Tööelu

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll