Kolm puhkuseliiki, mida saab kasutada lapse isa

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Lapse isal on võimalik kasutada isapuhkust, lapsehoolduspuhkust ja lapsepuhkust. Mida on kasulik nende puhkuste kohta teada?

Isapuhkus

Enne või vahetult pärast lapse sündi on isal võimalik kasutada isapuhkust. Töölepingu seaduse alusel on isapuhkuse nõudeõigus isal, kelle perre on sündimas või sündinud laps. Enne lapse sündi saab isa kasutada isapuhkust kahe kuu jooksul enne ema eeldatavat sünnituse tähtpäeva. Pärast lapse sündi saab isa võtta isapuhkust kuni lapse kahekuuseks saamiseni.

Isapuhkust on ette nähtud kümme tööpäeva ning nende päevade eest maksab tööandja tasu töötaja keskmise töötasu alusel, kuid mitte rohkem, kui on kolmekordne Eesti keskmine brutokuupalk (andmete alusel, mis Statistikaamet on avaldanud puhkuse kasutamise kvartalist arvates üleeelmise kvartali kohta). Isapuhkust võib kasutada järjest või ka osade kaupa. Isapuhkuse kasutamiseks tuleb töötajal esitada tööandjale avaldus vähemalt 14 kalendripäeva enne isapuhkusele jäämist.

Lapsehoolduspuhkus

Kui pere on otsustanud, et ema soovib tööle minna ning lapsega jääb koju isa, on selleks puhuks ette nähtud lapsehoolduspuhkus.

Emal või isal on õigus saada lapsehoolduspuhkust kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni, kasutades seda kas ühes osas või ositi. Lapsehoolduspuhkusele jäämisest või lapsehoolduspuhkuse katkestamisest teatab töötaja tööandjale 14 kalendripäeva ette.

Lapsehoolduspuhkus lõpeb lapse kolmeaastaseks saamisega. Tööle peaks töötaja seega minema esimesel tööpäeval pärast lapsehoolduspuhkuse lõppemist.

Isegi siis, kui töötaja on kirjutanud tööandjale avalduse, milles avaldab soovi viibida lapsehoolduspuhkusel kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni, ei võta see töötajalt õigust lapsehoolduspuhkus varem katkestada ja siis uuesti lapsehoolduspuhkusele jääda, teavitades sellest tööandjat 14 kalendripäeva ette.

Lapsehoolduspuhkuse lõppemise (sh katkestamise) järel on töötajal õigus samale tööle ja töötasule, milles ta oli tööandjaga kokku leppinud enne nimetatud puhkusele jäämist. Tööandjal ei ole õigust tööle tulekut n-ö edasi lükata.

Lapsepuhkus

Kui lapsed on juba suuremad ning emal või isal tekib vajadus kasutada lapsepuhkust, tasub teada, et igal kalendriaastal on lapsepuhkust õigus saada kolm tööpäeva töötajal, kel on üks või kaks alla 14aastast last, ning kuus tööpäeva töötajal, kel on vähemalt kolm alla 14aastast last või vähemalt üks alla kolmeaastane laps. Lapsepuhkuse tasu makstakse töötasu alammäära alusel.

Puudega lapse emal või isal on õigus saada lapsepuhkust kuni lapse 18aastaseks saamiseni üks tööpäev kuus ning selle eest tasutakse keskmise töötasu alusel.

Tasustatud lapsepuhkuse puhul on kasulik silmas pidada, et puhkust tuleb lapsevanematel jagada. Näiteks olukorras, kus peres on alla kolmeaastane laps, on vanematel kahepeale kasutada kuus lapsepuhkuse päeva kalendriaastas.

Lisaks on kalendriaastas ette nähtud kümme tööpäeva tasustamata lapsepuhkust emale ja isale, kes kasvatavad kuni 14aastast last või kuni 18aastast puudega last. Tasustamata lapsepuhkus on ette nähtud mõlemale vanemale (ehk kümme tööpäeva on emal ja kümme tööpäeva isal).
Artikkel ilmub koostöös Tööinspektsiooni infokirjaga Tööelu.

Allikas:  Tööinspektsioon

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll