Avaliku huvi üksuse auditeerimise nõuded koondatakse eraldi määrusesse

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Euroopa Komisjon on teinud ettepaneku muuta auditi direktiivi (2006/43/EÜ) ning kehtestada määrus, mis käsitleb avaliku huvi üksuse auditeerimise erinõudeid. Ettepanekute olulisemateks eesmärkideks on tugevdada konkurentsi Euroopa Liidu audiitorteenuste turul ning suurendada audiitorite sõltumatust.

Need kaks ettepanekut moodustavad osa finantssektori eri valdkondades teostatavast õigusloomereformist. Euroopa Komisjoni koostatud ettepanekute ajendiks on 2007. aastal alguse saanud finantskriis, mis tõi esile kitsaskohad finantssüsteemis, sealhulgas ka puudused seoses auditiga. Üldise usalduse taastamiseks ning arvestades asjaolu, et auditit peetakse üheks finantsstabiilsuse nurgakiviks, on vaja teha muudatusi muu hulgas ka auditeerimise regulatsioonides.

Avaliku huvi üksuse auditeerimise erinõuded

Euroopa Komisjoni kavandatud muudatustest on kõige olulisem avaliku huvi üksuse auditeerimise erinõuete kehtestamine direktiivi asemel määrusega. See tähendab, et ettepaneku kohaselt hakkavad Euroopa Liidus kehtima identsed nõuded avaliku huvi üksuste auditeerimises – näiteks Kreekas, Saksamaal või Eestis tegutseva panga auditeerimine toimuks tulevikus ühesuguste reeglite alusel.

Praegu on avaliku huvi üksuse auditeerimise erinõuded sätestatud auditi direktiiviga ning iga liikmesriik on selle alusel töötanud välja oma reeglid. Määruse kehtestamisega kaoksid aga erinevused liikmesriikide lõikes. Avaliku huvi üksuse auditi erinõuete reguleerimist määrusega võib pidada positiivseks sammuks, sest avaliku huvi üksused tegutsevad sageli piiriüleselt ning regulatsioonide erinevused liikmesriigis ei soodusta ühtse turu arengut.

Sõltumatuse suurendamine

Audiitorite sõltumatuse suurendamiseks soovib Euroopa Komisjon kehtestada avaliku huvi üksust auditeerivale audiitorettevõttele kohustusliku rotatsiooninõude. Kehtiv regulatsioon sätestab ainult osalise rotatsiooninõude. See tähendab, et praegu puudub audiitorühingu väljavahetamise kohustus teatud perioodi möödudes, kuid audiitorühingu siseselt tuleb vastutav vandeaudiitor vahetada välja hiljemalt seitse aastat pärast avaliku huvi üksuse auditeerimise algust.

Euroopa Komisjoni ettepanekuga lisatakse ka audiitorühingutele rotatsiooninõue, mille kohaselt ei või audiitorteenuse osutamise periood ületada kuut aastat ning pärast maksimaalse kestvuse saavutamist ei ole audiitorettevõtjal lubatud teostada sama avaliku huvi üksuse audit enne nelja aasta möödumist.

Audiitorite sõltumatuse tugevdamiseks on Euroopa Komisjon teinud ka ettepaneku keelata audiitorettevõttele kutsetegevusväliste teenuste osutamine avaliku huvi üksusele, kui audiitorettevõtja teeb sama üksuse üle ka audiitorkontrolli. Seega ei ole audiitorettevõtetel lubatud näiteks koostada avaliku huvi üksuse finantsaruandeid, anda õigusalast konsultatsiooni ega osaleda maksunõustamisel, kui sama audiitorettevõte auditeerib avaliku huvi üksust.

Piiriülese tunnustamise lihtsustamine

Euroopa Komisjon soovib auditi direktiivi eesmärgiga lihtsustada ka audiitorettevõtete piiriülest tunnustamist. Ettepanek võimaldaks audiitorettevõtetel osutada auditeerimisteenuseid piiriüleselt ajutiselt või episoodiliselt tunnustamismenetluseta.

Samuti lubataks audiitorühingutel osutada audiitorteenuseid lisaks liikmesriigile ka teistes liikmesriikides, kus ta on tunnustatud, tingimusel et auditit juhtiv võtmetähtsusega auditeerimispartner on vastavas liikmesriigis audiitorina tunnustatud. Euroopa Komisjon loodab, et tunnustamise lihtsustamine aitab kaasa tõeliste üleeuroopaliste audiitorühingute tekkimisele.

Omandiõiguse piirangu kaotamine

Auditi direktiivi muutmise ettepanek sisaldab ka audiitorühingu omandiõigust käsitleva piirangu kehtetuks tunnistamist. Praegu nõutakse, et enamik audiitorühingu osade või aktsiatega esindatud häältest peab kuuluma vandeaudiitorile või audiitorühingule. Euroopa Komisjon soovib seda piirangut aga kaotada. Samas säilitatakse kehtiv nõue, et enamik audiitorühingu haldus- või juhtorgani liikmetest peavad olema vannutatud audiitorid.

Euroopa Komisjon loodab, et laiema omandiõiguse lubamine lihtsustab audiitorühingute juurdepääsu kapitalile ning sellega kaasneb audiitorteenuse osutajate arvu suurenemine ning paraneb ligipääs audiitorteenuste turule.

Tutvuge ka Euroopa Komisjoni

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll