Riik plaanib alates 2024. aasta 1. jaanuarist tõsta käibemaksu standardmäära 22%-ni senise 20% asemel. Järgnevalt anname ülevaate, millist mõju avaldab käibemaksu tõus varasemalt sõlmitud lepingutele ning kas ja kuidas tuleb neid lepinguid muutma hakata.
Käibemaksumäära tõusu jõustumise korral peab ettevõtja vaatama üle sõlmitud pikaajalised lepingud, mis sisaldavad käibemaksu. Käibemaksuseadus ei reguleeri täpselt, seda kuidas kujuneb kauba või teenuse müüja ja ostja vahel sõlmitud lepingus hind. See tähendab, et lepingu hind võib olla nii koos käibemaksuga kui ka ilma. Käibemaksumäära tõusmisel 2%-i võrra tuleks kontrollida, et lepingud oleksid vastavuses uue määraga ning vajadusel tuleb lepingud viia vastavusse seadusemuudatusega,
Olukord 1: hind, millele lisandub käibemaks
Kui lepingus on sätestatud hind ja märgitud, et sellele lisandub käibemaks või sellele lisandub käibemaks vastavalt seaduses sätestatud määrale, siis ei vaja leping muudatusi ning sellisel juhul kehtib kõrgem maksumäär automaatselt.
Olukord 2: hind, millele lisandub käibemaks 20%
Leping, kus on sätestatud hind ja lisatud, et sellele lisandub käibemaks 20%, tuleb lepingusätet tõlgendada lähtuvalt hea usu põhimõttest. Käibemaksumäär tuleb seadusest ning pooltel ei ole võimalik ise käibemaksumääras kokku leppida, seega peaksid pooled lähtuvalt hea usu põhimõttest tõlgendama käibemaksumäära kui muutuvat suurust. Lisaks on võimalik poolte kokkuleppel muuta lepingut ning teha muudatus käibemaksumääras.
Olukord 3: hind sisaldab käibemaksu
On ka võimalik ka variant, et lepingus on märgitud ainult hind ja viidet käibemaksule ei ole või on märgitud, et hind sisaldab käibemaksu. Tegemist on olukorraga, kus pooled on kokku leppinud konkreetse fikseeritud hinna ning seda ei ole võimalik ühepoolselt muuta. Kui tõuseb käibemaksumäär, siis on müüjal või teenuse osutajal risk, et ta peab käibemaksumäära tõusu vahe ise kanda.
Viimasel juhul on võimalus ka lepingut muuta, et viia lepingu hind vastavusse käibemaksumäära tõusuga. Müüjal või teenuse osutajal võib olla ühepoolne õigus lepingut muuta, kuid sellisel juhul peab leping sisaldama konkreetset sätet, mis lubab seaduse muutmisel ka hinda tõsta. Teine võimalus on muuta lepingut poolte kokkuleppel ning sellisel juhul on vaja ka vastaspoole nõusolekut hinna korrigeerimiseks. Kolmandaks võimaluseks on veel ka leping korraliselt üles öelda. Korraliselt saab üles öelda tähtajatu kestvuslepingu, kui pooled ei ole lepingus teisiti kokku leppinud. Kestvusleping on püsiva kohustuse või korduvate kohustuste täitmisele suunatud leping, nagu näiteks üürileping, rendileping, liisinguleping. Lepingu korraline ülesütlemine vabastab mõlemad lepingupooled nende lepinguliste kohustuste täitmisest. Korralise ülesütlemise põhimõte seisneb selles, et lepingu pooled seovad end tähtajatu lepinguga nii kauaks, kuni mõlemad lepingu pooled on lepingu jätkamisest huvitatud. Kui ühe poole huvi kaob, siis saab ta lepingu ühepoolselt lõpetada. Kui näiteks vastaspool ei ole nõus lepingus sätestatud hinda muutma tulenevalt käibemaksumäära tõusust, siis võib müüjal või teenuse osutajal puududa huvi lepingu jätkamiseks.
Sõlmi leping, mida ei pea muutma käibemaksumäära tõusu korral
Soovitame kõik lepingud vormistada ja formuleerida selliselt, et kauba ja teenuse hind oleks lepingus selgelt kirjas ning sinna juurde märgitakse, et hinnale lisandub käibemaks või et hinnale lisandub käibemaks vastavalt seaduses sätestatud määrale. Sellisel juhul, kui peaks toimuma käibemaksumääras muudatusi, hõlmab leping alati uut käibemaksumäära ning ettevõtja ei pea muretsema lepingu muudatuste pärast või sellepärast et peab ise maksma kinni käibemaksutõusu. Näiteks võib lepingusse lisada hinna järgmiselt: “Hind on 10 eurot, millele lisandub käibemaks seaduses sätestatud määras” või “Hind on 10 eurot, millele lisandub käibemaks”.
Üleminekuaeg käibemaksuseaduse eelnõus
Käibemaksuseaduse eelnõu kohaselt plaanitakse lisada seadusesse § 46 lõige 25, mille kohaselt on käibemaksukohustuslasel õigus maksustada 20-protsendise määraga selline käive, mida teostatakse enne 2023. aasta 1. maid sõlmitud lepingute alusel tingimustel, et lepingu kohaselt on konkreetse kauba või teenuse hind arvestatud 20-protsendise käibemaksumääraga, võimaluseta seda tingimust maksumäära muudatusest tulenevalt ümber vaadata. Selline võimalus kehtib kuni 2025. aasta 31. detsembrini.