Maksukorralduse ja tulumaksuseaduses kavandatava muudatused

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Rahandusministeerium on saatnud justiitsministeeriumile kooskõlastamiseks maksukorralduse seaduse, kohalike maksude seaduse, krediidiasutuste seaduse ja tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu.

Eelnõu eesmärk on võtta Eesti õigusesse üle nõuded, mis tulenevad Euroopa Liidu nõukogu direktiivist 2010/24/EL vastastikuse abi kohta maksude, maksete ja teiste meetmetega seotud nõuete sissenõudmisel ja 2011. a jõustunud Euroopa Liidu nõukogu direktiivist 2011/16/EL, maksustamisalasest halduskoostööst ja direktiivi 77/799/EMÜ kehtetuks tunnistamisest.

Eelnõu seletuskirjast võib lugeda, et eelnimetatud direktiivid on vastu võetud eesmärgiga muuta rahvusvahelise ametiabi andmine tulemuslikumaks ja tõhusamaks ning hõlbustada selle andmist.

Maksukorralduse seaduses täpsustatakse rahvusvahelise ametiabi andmise ning välisriikidele maksustamiseks vajalike andmete edastamise korda. Samuti kaotatakse eelnõuga lähetusega seotud majutuskulu maksuvaba piirmäär.

Maksukorralduse seaduses
täpsustatakse §-des 30, 51, 74 ja 134 sätestatut, mis mis puudutab rahvusvahelise ametiabi andmise ning välisriikidele maksustamiseks vajalike andmete edastamise korda.

Seadust täiendatakse §-ga 512 teabevahetus ametiabi korras. Eelnõu seletuskirjas seisab, et lisatava paragrahvi lõike 1 kohaselt on maksu- ja tolliametil õigus Euroopa Liitu kuuluvate riikide ning riikide, kellega Eestil kehtib vastavasisuline välisleping, pädeva asutusega vahetada teavet riigi, kohaliku omavalitsusüksuse või muu haldusüksuse kogutavate maksude ja maksete ning nendega seotud kõrvalkohustuste, rahaliste karistuste ja makstavate toetuste osas.

Lõikes 2 sätestatakse, et maksu- ja tolliamet võib välisriigi pädeva asutusega vahetada talle kättesaadavat ning maksumenetluses välisriigi residentide kohta kogutavat teavet automaatse teabevahetuse teel. Vahetada võib igasugust teavet, mis võimaldab riikidel õigesti hinnata tulu- ja kapitalimaksu ja käibemaksu tasumist, ning igasugust teavet, mis on seotud vastastikuse abi kohta teatavate maksude, maksete ja teiste meetmetega seotud nõuete sissenõudmisega.

Alates 1. jaanuarist 2014 on liikmesriigid kohustatud automaatse teabevahetuse teel vahetama olemasolevat ning kättesaadavat teavet vähemalt järgmiste tulu liikide kohta:

  • töösuhtest saadud tasu ning töövõtu-, käsundus- või muu võlaõigusliku lepingu alusel makstud töö- või teenustasu,
  • juriidilise isiku juhtumis- või kontrollorgani liikmetele makstud tasu,
  • elukindlustuslepingu alusel makstud kindlustussummad ja –hüvitised,
  • makstud pensionid ning
  • kinnisvaratulu.

Tulumaksuseaduses tehtavad muudatused puudutavad lähetusega seotud majutuskulu maksuvaba piirmäär.

Eelnõu seletuskirjas seisab: "Muudatusega kaotatakse avalikule teenistujale, töötajale või juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmele tööandja või tema asemel kolmanda isiku makstava teenistus-, töö- või ametilähetusega seotud majutuskulu maksuvaba piirmäär.

Kehtiv piirmäär riigisisese lähetuse korral on 77 eurot ja välislähetuse korral 128 eurot. Piirmäära ületav osa maksustatakse erisoodustusena.

Töö- ja ametilähetuste osas on piirmäär kehtinud muutumatuna alates 2003. a ning teenistuslähetuste osas alates 2005. a. Samas on Eurostat andmetel5 EL27 majutuse hinnad tõusnud võrreldes 2003. a 15%. Täiendavalt on kaubandus-tööstuskoda juhtinud tähelepanu asjaolule, et massiürituste (näiteks messid) ajal tõstavad majutusasutused oluliselt hindu, kuid olemasolevad piirmäärad ei võimalda selliseid asjaolusid maksustamisel arvesse võtta.

Eelnevast tulenevalt on tekkinud oht ettevõtlusega otseselt seotud kulu maksustamiseks erisoodustusena. Eelnõuga selline negatiivne mõju ettevõtjatele kaotatakse."

Välilähetuse päevaraha piirmäär ei muutu ehk see on 32 eurot.

Kuna 1. jaanuaril 2012. a jõustuvad kohalike maksude seaduse ja maksukorralduse seaduse muudatused, mille järgi tunnistatakse kehtetuks müügimaks ja paadimaks, kuid 2011. a neljanda kvartali müügimaksu deklaratsioon tuleb esitada alles 20. jaanuaril 2012. a. Sestap on oluline täiendada seadust rakendussättega, mille järgi oleks maksu- ja tolliametil võimalik sisse nõuda 2011. a neljandas kvartalis tasumisele kuuluvat müügimaksu.

Õigusselguse huvides ja krediidiasutuste seaduse (KrAS) ühetaolise rakendamise tagamiseks täiendatakse KrASi lõikega 61, mille järgi võib krediidiasutus maksuhalduri järelepärimise vastusena avaldada pangasaladust, kui järelepärimises on ära näidatud kliendi, kelle suhtes järelepärimine on esitatud, nimi või ärinimi koos isikukoodi või sünniaja või registrikoodiga või kliendi pangakonto number või muu kordumatu tunnus, mis võimaldab kliendi isiku identifitseerimist.

Seadus plaanitakse jõustada 1. jaanuaril 2012. aastal.

Tutvu ka seaduse eelnõu ja seletuskirjaga

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll