Euroopa ettevõtete kaitseks ehk ettevaatust Hiinaga

Euroopa Liit esitas eelmisel nädalal (18.02) Euroopa Liidu ettevõtete kaitseks Maailma Kaubandusorganisatsioonile (WTO) hagi Hiina vastu, sest Hiina takistab Euroopa Liidu ettevõtjatel pöörduda välisriigi kohtusse, et kaitsta ja kasutada oma patente.

Hiina piirab võtmetehnoloogiaid (nt 3G, 4G ja 5G) arendavate Euroopa Liidu äriühingute võimalusi oma õiguste kaitsmisel, kui nende patente kasutatakse ebaseaduslikult või ilma asjakohase hüvitiseta näiteks Hiina mobiiltelefonitootjate poolt. Patendiomanikele, kes pöörduvad kohtusse väljaspool Hiinat, määratakse Hiinas sageli suured trahvid, mistõttu nad on sunnitud leppima litsentsitasudega, mis jäävad allapoole turumäärasid.

Hiina poliitika kahjustab märkimisväärselt innovatsiooni ja majanduskasvu Euroopas, jättes Euroopa tehnoloogiaettevõtted ilma võimalusest kasutada ja jõustada õigusi, mis annavad neile tehnoloogilise eelise.

Alates 2020. aasta augustist on Hiina kohtud teinud otsuseid, mida nimetatakse hagi esitamise vastasteks ettekirjutusteks, et avaldada survet kõrgtehnoloogiliste patentidega Euroopa Liidu äriühingutele ja takistada neil oma tehnoloogiat nõuetekohaselt kaitsmast. Hiina kohtud ähvardavad ka suurte trahvidega, et takistada Euroopa ettevõtetel pöörduda välisriikide kohtutesse. See on pannud Euroopa ettevõtted oma õiguste eest võideldes märkimisväärselt ebasoodsasse olukorda. Hiina tootjad taotlevad neid hagi esitamist keelavaid ettekirjutusi, et saada odavamat või isegi vaba juurdepääsu Euroopa tehnoloogiale.

Selleks et lahendust leida, on Euroopa Liit tõstatanud selle küsimuse Hiinaga mitmel korral, kuid seni tulutult. Kuna Hiina tegevus on Euroopa Liidu sõnul vastuolus WTO intellektuaalomandi õiguste kaubandusaspektide lepinguga (TRIPS-leping), on Euroopa Liit taotlenud konsultatsioonide alustamist WTOs.

Taust

See vaidlus puudutab standardi rakendamiseks olulisi patente. Need on vajalikud teatavale rahvusvahelisele standardile vastavate kaupade tootmiseks. Kuna selliste patentidega kaitstud tehnoloogia kasutamine on kohustuslik näiteks mobiiltelefonide tootmiseks, on patendiomanikud kohustunud müüma patentide litsentse tootjatele õiglastel, mõistlikel ja mittediskrimineerivatel tingimustel. Mobiiltelefonide tootja peab saama selliste patentide kasutamiseks litsentsi, mille hinnas tuleb patendiomanikuga kokku leppida. Kui tootja ei saa litsentsi ja/või keeldub maksmast, võib patendiomanik patentide kasutamise keelata ja pöörduda kohtu poole, et lõpetada litsentsimata tehnoloogiat sisaldavate toodete müük.

Hiina kõrgeim rahvakohus otsustas 2020. aasta augustis, et Hiina kohtud võivad keelata patendiomanikel pöörduda oma patentide kaitseks teiste riikide kohtusse, kehtestades hagi esitamise keelu. Samuti otsustas kõrgeim rahvakohus, et korralduse rikkumise eest võib karistada trahviga, mille päevamäär on 130 000 eurot. Pärast seda on Hiina kohtud kehtestanud välismaiste patendiomanike suhtes neli sellist hagi esitamise keeldu.

Järgmised sammud

Vaidluse lahendamine WTOs algab konsultatsioonidega. Need on esimeseks sammuks WTO vaidluste lahendamise menetluses. Kui need ei vii 60 päeva jooksul rahuldava lahenduseni, võib Euroopa Liit nõuda, et WTO moodustaks selles küsimuses otsuse tegemiseks vaekogu.

Märksõnad: ,

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll