Valitsus otsustas kehtestada järgmise aasta sisserände piirarvuks 1307, mis on ka maksimumsuurus, mida välismaalaste seadus võimaldab kehtestada. 2023. aasta kvoodist on ligi tuhat elamisluba broneeritud erinevatele valdkondadele, näiteks tööstusele, ehitusele ning veondusele ja laondusele ning veidi alla veerandi on vabalt jaotamiseks.
Sisserände piirarvu jagunemine 2023. aastal
Siseministri määrusega jaotatakse sisserände kvoot erinevate valdkondade vahel. Kõige rohkem on võimalik tähtajalisi elamislubasid anda töötamiseks töötleva tööstuse valdkonnas (600 elamisluba). Ehitusvaldkonnas töötamiseks on 200 elamisluba ning töötamiseks veonduse ja laonduse valdkonnas 100 elamisluba. Ettevõtluseks on uuel aastal viis elamisluba.
Spordivaldkonnale on ette nähtud 30 ning kultuurivaldkonnale 19 elamisluba. Töötamiseks välisministeeriumi poolt akrediteeritud ajakirjanikuna on broneeritud 35 elamisluba. Lisaks on viis elamisluba ette nähtud välislepingu alusel.
Seega on sisserände kvoodist eelpool nimetatud valdkondadele eraldatud 994 elamisluba ning vabalt jaotamiseks on 313 elamisluba.
Elamisloa taotlemiseks saab aega broneerida alates 28. novembrist
Politsei ja piirivalveamet on andnud teada, et alates 28. novembrist on võimalik broneerida aegu detsembrisse elamisloa taotluste esitamiseks 2023. aasta sisserände piirarvu alusel. Elamisloa taotlusi saab esitada ka Eesti saatkondades.
Kes lähevad sisserände piirarvu alla?
Sisserände piirarvu alla lähevad kolmandatest riikidest pärit kodanikele antavad tähtajalised elamisload, mis antakse töötamiseks, ettevõtluseks, välislepingu või kaaluka riikliku huvi alusel.
Kes on vabastatud sisserände piirarvust?
- Euroopa Liidu liikmesriigi kodanikud
- USA, Ühendkuningriigi, Jaapani, Šveitsi, Norra, Island ja Liechtenstein kodanikud
- Välismaalased, kes kolivad abikaasa ja lähedase sugulase juurde
- Välismaalased, kes õpivad või teevad teadustööd Eestis
- Välismaalased, kellele antakse tähtajaline elamisluba püsivalt Eestisse elama asumiseks
- Välismaalased, kellele antakse elamisluba töötamiseks info- ja kommunikatsioonitehnoloogia erialasel ametikohal
- Välismaalased, kellele antakse elamisluba töötamiseks iduettevõttes
- Välismaalased, kes töötavad Eestis õppejõuna
- Välismaalased, kellele antakse tähtajaline elamisluba ettevõtluseks suurinvestorina või seoses iduettevõtlusega
- Välismaalased, kellele antakse tähtajaline elamisluba töötamiseks tippspetsialistina ehk kellele tööandja maksab vähemalt 1,5-kordset Eesti keskmist töötasu
- Rahvusvahelise kaitse saajad